Sport.pl

Herosi igrzysk paraolimpijskich. Oni powalczą o trzecie złoto z rzędu! Jest w tym gronie Polka

W środę rozpoczynają się igrzyska paraolimpijskie. Z tej okazji oficjalna strona imprezy wyróżniła 12 sportowców. Jakie było kryterium? W Rio de Janeiro mogą sięgnąć po trzecie złoto olimpijskie z rzędu. W tym gronie jest Polka!

Lekkoatletyka: Terezinha Guilhermina

Terezinha Guilhermina to faworytka gospodarzy i jedna z najbardziej popularnych sportsmenek w Brazylii od 2008 roku, gdy zdobyła złoto w Pekinie w biegu na 200 metrów w kategorii T11 (osoby niewidome lub bardzo słabo widzące). Swój sukces powtórzyła w Pekinie, zdobyła tam też złoto na 100 m. 37-latka będzie musiała walczyć m.in. z obecną mistrzynią świata Chinką Cuiqing Liu.

Jason Smyth Jason Smyth Fot. TOBY MELVILLE REUTERS

Lekkoatletyka: Jason Smyth

Jason Smyth to najszybszy paraolimpijczyk na świecie. Może po raz trzeci z rzędu wygrać bieg na 100 metrów niczym Usain Bolt. 29-letni Irlandczyk pobił rekord świata na igrzyskach w 2008 roku, by wyśrubować go jeszcze bardziej cztery lata później. 100 m przebiegł w czasie 10.46. I teraz Smyth zapowiada, że pobiegnie jeszcze szybciej.

Jego kolega z reprezentacji Michael McKillop również może zdobyć trzecie złoto z rzędu - tylko że na 800 metrów (T37 - sportowcy z porażeniem mózgowym, posiadający problemy z koordynacją ruchową w połowie swego ciała).

Dirceu José Pinto Dirceu José Pinto gilbertoesporte.blogspot.com

Boccia: Dirceu Jose Pinto

Brazylijczyk zdominował tę dyscyplinę zarówno w rozgrywkach indywidualnych, jak i w duecie z Eliseu Dos Santosem. Obaj rządzą od 8 lat i Pinto wraz ze swoim kompanem powinni okazać się najlepsi również w tym roku.

Kolarstwo: Sarah Storey

Storey na już 11 złotych medali igrzysk paraolimpijskich. Dominuje w kolarstwie od Pekinu 2008 i trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek mógł powstrzymać 38-letnią Brytyjkę. To będą jej siódme igrzyska. Siedem złotych medali zdobyła jeszcze jako pływaczka!

 

Podnoszenie ciężarów: Sherif Osman

Egipcjanin wcześniej uprawiał pchnięcie kulą. W 2008 roku w Pekinie po drodze do złota w kategorii 56 kg pobił rekord świata aż trzy razy!

 

 

Teraz wystartuje w kategorii 59 kg. Będzie musiał zmierzyć się m.in. z mistrzem świata Alim Jawadem.

Pływanie: Daniel Dias

Najsłynniejszy brazylijski paraolimpijczyk od Pekinu 2008. Zdobył tam cztery złote medale. W Londynie dołożył do tego kolejna dwa złote medale. 28-latek trzy razy doznał nagrodę Lareusa dla niepełnosprawnego sportowca roku. Jego porażka w Rio byłaby sensacją.

 

Pływanie: Andre Brasil

Druga wielka gwiazda pływania po Danielu Diasie. W Rio będzie bronił złotych medali wywalczonych w Pekinie i w Londynie w klasie S10: na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz 100 m stylem motylkowym.

 

 

Pływanie: Teresa Perales

Hiszpańska ikona igrzysk paraolimpijskich. Wygrywała wyścigi na 100 m stylem dowolnym na trzech ostatnich igrzyskach olimpijskich. 40-latka już zapowiedziała, że to będzie jej ostatni start na tej największej imprezie. Trudno powiedzieć, czy zakończy karierę ze złotem - ma poważną rywalkę w osobie Sarah-Louise Rung (Norwegia).

Pływanie: Jessica Long

Amerykanka ma dopiero 24 lata, a pomimo to może zdobyć czwarte złota z rzędu na 100 i 400 metrów stylem dowolnym (S8) oraz trzecie na 100 m stylem motylkowym. Na igrzyskach zadebiutowała w 2004 roku w Atenach w wieku 12 lat i sięgnęła po trzy złota. Łącznie ma już 17 medali, z czego 12 z najcenniejszego kruszcu.

 

 

Natalia Partyka Natalia Partyka ALY SONG/REUTERS

Tenis stołowy: Natalia Partyka

Trzykrotna złota medalistka igrzysk paraolimpijskich. Brała również udział w igrzyskach dla pełnosprawnych sportowców. 27-latka urodziła się bez prawego przedramienia, co nie przeszkadza jej rywalizować nawet z pełnosprawnymi rywalkami. Trudno wskazać kogoś, kto byłby w stanie ją powstrzymać przed zdobyciem czwartego złota z rzędu.

Yu Chui Yee Yu Chui Yee cnn

Szermierka na wózkacah: Yu Chui Yee

Yu Chui Yee z Hongkongu to siedmiokrotna mistrzyni igrzysk paraolimpijskich i dziewięciokrotna mistrzyni świata. Weźmie udział w swoich czwartych igrzyskach. W szpadzie może zdobyć czwarte złoto z rzędu! Gdy miała 11 lat miała nowotwór kości, przez co amputowano jej lewą nogę. Początkowo zajęła się pływaniem, ale zdecydowała się na szermierkę w wieku 17 lat.

Tenis na wózkach: Shingo Kunieda

Japończyk zdobywał mistrzostwo paraolimpijskie na trzech ostatnich imprezach. Teraz będzie miał jednak sporą konkurencję. 32-latek przez dużą część tego roku zmagał się z kontuzją, a jego hegemonię chcą zatrzymać Gustavo Fernandez (Argentyna) oraz Gordon Reid (Wielka Brytania).