Igrzyska Olimpijskie 2016. Skąd medale dla Polski?

5 sierpnia zaczną się igrzyska w Rio de Janeiro. Wielka próba dla polskiego sportu: jeśli nie uda się przerwać złej serii z ostatnich lat, to w Rio pierwszy raz Polska wypadnie w igrzyskach letnich gorzej niż w ostatnich zimowych, dlatego zastanawiamy się, w których dyscyplinach możemy liczyć na krążki w Brazylii.

Lekkoatletyka

Polscy pewniacy medalowi to przede wszystkim. Dwójka młociarzy, Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek, także dyskobol Piotr Małachowski. Powalczyć mogą też skoczkinie wzwyż Kamila Lićwinko czy Justyna Kasprzycka, a także nasi tyczkarze Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek. Jest też Tomasz Majewski, złoty medalista z Londynu i Pekinu w pchnięciu kulą. Na 800 metrów pobiegnie m.in. Adam Kszczot i Marcin Lewandowski.



Michał Kwiatkowski Michał Kwiatkowski Daniel Ochoa de Olza (AP Photo/Daniel Ochoa de Olza)

Kolarstwo

Oczywistym kandydatem w wyścigu ze startu wspólnego jest Michał Kwiatkowski, bardzo mocny w jednodniówkach. Ale nie wolno też zapominać o Katarzynie Niewiadomej, srebrnej medalistce igrzysk europejskich w Baku. - Trasa w Rio jest dla Michała, jest tam kilka podjazdów zarówno na pierwszej jak i na drugiej pętli. Ostatni podjazd jest kilkanaście kilometrów przed metą i tam, jak oceniamy, pójdzie decydująca ucieczka. Będzie finisz z kilkuosobowej, albo kilkunastoosobowej grupy.  Jeśli z kilkuosobowej, to Michał już pokazał, że w takich warunkach świetnie sobie radzi. A Kasia Niewiadoma będzie moim zdaniem w Rio bardzo wysoko. Tam też będzie ucieczka. Czy tak jak w Baku odjadą trzy? A może pięć? O Kasi mówi się, że nie jest zawodniczką szybką. Ale w Baku nie powinna w takim razie wygrać z Anną van der Breggen, a wygrała - mówi dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego Andrzej Piątek.

Stephan Antiga Stephan Antiga KACPER PEMPEL / REUTERS / REUTERS

Siatkówka

Historia będzie siatkarzom Stephane'a Antigi ciążyć: przed nimi tytuł mistrza świata zdobyli tylko siatkarze Huberta Wagnera, i dwa lata później zostali mistrzami olimpijskimi. Ostatnie igrzyska w Londynie to dla siatkarzy przykre wspomnienie, ale teraz oczekiwania będą ogromne.

Polakom brakuje jeszcze awansu, ale turniej w Japonii powinien być dla nich formalnością. Dd 14 maja do 5 czerwca będą walczyć z Japonią, Iranem, Australią, Chinami, Wenezuelą, Francją i Kanadą. Awansują trzy najlepsze zespoły i najlepszy zespół z Azji.

Nie zapominajmy też o siatkarzach plażowych, Grzegorzu Fijałku i Mariuszu Prudlu, piątej parze poprzednich igrzysk, a także rewelacyjnych w tym sezonie Piotrze Kantorze i Bartoszu Łosiaku

Polscy piłkarze ręczni Polscy piłkarze ręczni fot. Łukasz Krajewski / Agencja Wyborcza.pl

Piłka ręczna

Brązowi medaliści MŚ w Katarze nie zdołali awansować do Rio podczas mistrzostw Europy 2016 rozgrywanych w Polsce. Udało się za to w kontynentalnym turnieju, gdzie również byliśmy gospodarzami. Bez problemów pokonaliśmy Macedonię, Chile i Tunezję. Igrzyska olimpijskie to zadra we wspomnieniach obecnego pokolenia piłkarzy ręcznych. Sukcesy w mistrzostwach świata nie miały dalszego ciągu w walce o olimpijskie medale. Najpierw było piąte miejsce i niedosyt w Pekinie w 2008, a do Londynu 2012 Polacy w ogóle nie awansowali.

Radosław Kawęcki Radosław Kawęcki STEFAN WERMUTH/REUTERS

Pływanie

Nasze nadzieje medalowe: Konrad Czerniak i Radosław Kawęcki. Ten pierwszy podczas zeszłorocznych MŚ w Kazaniu zdobył brąz na 50 m stylem motylkowym, ten drugi srebro na 200 m stylem grzbietowym. Kawęcki już w Londynie otarł się o medal. Był czwarty. Od jakiegoś czasu trenuje z Pawłem Słomińskim, który doprowadził do olimpijskich medali Otylię Jędrzejczak.

Podnoszenie ciężarów

Na medale mają szanse, Adrian Zielińskiego w kategorii 94 kg (złoty medalista z Londynu), jego brat Tomasz, a także brązowy medalista z Londynu Bartłomiej Bonk., dla którego występ w Rio będzie ostatnim zmaganiem olimpijskim.

Natalia Madaj i Magdalena Fularczyk-Kozłowska Natalia Madaj i Magdalena Fularczyk-Kozłowska PIOTR SKÓRNICKI

Wioślarstwo

W Londynie skończyła się złota seria wioślarzy, trwająca od Sydney (Robert Sycz-Tomasz Kucharski), przez Ateny (znów Sycz-Kucharski), po Pekin, gdzie mistrzami została czwórka podwójna, z Markiem Kolbowiczem i Adamem Korolem w rolach głównych.

Największe medalowe nadzieje na Rio to dwójka podwójna kobiet, Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, wicemistrzynie świata z 2014, a także czwórka podwójna kobiet i mężczyzn i dwójka podwójna kobiet i mężczyzn.

Kajakarstwo

Polskie kajakarstwo to dziś sport kobiecy. Medale w kajakach Polska zdobywa nieprzerwanie od igrzysk w Seulu w 1988, a w trzech ostatnich olimpiadach zdobywały  je tylko kobiety, po jednym. W Londynie - Karolina Naja i Beata Mikołajczyk na 500 m, na tym samym dystansie kobieca czwórka zajęła czwarte miejsce. A Marta Walczykiewicz, która uchodziła za faworytkę sprintu, była piąta. I właściwie niewiele się przez cztery lata zmieniło, jeśli chodzi o oczekiwania. W Rio znów będziemy patrzeć przede wszystkim na te trzy konkurencje, choć mocna jest też Ewelina Wojnarowska w K-1 na 500 m.


Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.