Kiteboarding zamiast windsurfingu na olimpiadzie w Rio de Janeiro. Zawodnicy RS:X team apelują

Decyzją Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF, podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku, w gronie żeglarskich konkurencji zabraknie windsurfingowej klasy RS:X. Kiteboarding zwyciężył wynikiem 19-17.  - Ratujmy olimpijski status windsurfingu - apeluje RS:X Team.
Asia Litwin / Zosia Noceti-Klepacka Asia Litwin / Zosia Noceti-Klepacka Fot.: Zarka / RS:X Team

Kiteboarding vs windsurfing

ISAF podjęła również decyzję w kwestii wyboru klasy w konkurencjach kobiecy Skiff oraz Katamaran dla załóg mieszanych. Jeśli chodzi o Skiffa zwyciężył Mackay FX. Natomiast wśród katamaranów wybór padł na Nacrę 17.

Dla naszych zawodników najważniejsza jest jednak decyzja dotycząca desek. Wybór kiteboardingu, zarówno w męskiej, jak i żeńskiej formule, powoduje, że od 2016 roku na igrzyskach nie zobaczymy już naszych wielokrotnych medalistów - Zofii Noceti-Klepackiej, Przemysława Miarczyńskiego i Piotra Myszki.

Starta dla nas tym większa, że zawodnicy RS:X Teamu zajmują czołowe lokaty w opublikowanym 2 maja rankingu światowym ISAF. W klasyfikacji kobiet liderką jest Zofia Noceti-Klepacka, a tuż za nią, na drugiej lokacie plasuje się Maja Dziarnowska. Natomiast wśród mężczyzn, pozycję lidera zajmuje Piotr Myszka, przed Przemysławem Miarczyńskim. W czołówce sklasyfikowany jest również Michał Majewski, który zajmuje 10 miejsce.

Klasy żeglarskie na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janerio:

Kiteboarding - mężczyźni

Kiteboarding - kobiety

Laser - jednoosobowa klasa dla mężczyzn

Laser Radial - jednoosobowa klasa dla kobiet

Finn - jednoosobowa klasa dla mężczyzn (klasa ciężka)

470 - dwuosobowa klasa dla mężczyzn

470 - dwuosobowa klasa dla kobiet

49er - skiff dla mężczyzn

Mackay FX - skiff dla kobiet

Nacra 17 - katamaran mieszany

Tomasz Chamera, Dyrektor Sportowy PZŻ o żeglarskich klasach olimpijskich na olimpiadzie w 2016 roku.

RS:X Team w regatach Pucharu Świata w Hyeres RS:X Team w regatach Pucharu Świata w Hyeres Fot.: RS:X Team

Zawodnicy RS:X Team apelują na swoim Facebooku

Jak już zapewne wiecie, w zaskakująco debilnym i nieprzemyślanym (i nie pierwszym z tego typu zagrywek) pociągnięciu władze Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej przewagą jednego głosu wywaliły windsurfing z grona konkurencji olimpijskich!!!

Windsurfing miał nieprzerwanie status klasy olimpijskiej od 1980 roku (pierwszy raz windsurferzy wzięli udział w Igrzyskach w 1984 roku w Los Angeles). Musimy zrobić wszystko, by zmienić tę decyzję, nie jest jeszcze za późno. KAŻDY może coś zrobić dla sprawy i zajmie to tylko kilka minut. Nie ignoruj, nie odkładaj tego na później, działaj TERAZ! Oto co trzeba zrobić, najlepiej od razu:

1. Wejdź na stronę: http://www.change.org/petitions/isaf-keep-windsurfing-as-olympic-discipline
2. Wypełnij i wyślij petycję: ISAF: Keep Windsurfing as Olympic Discipline
3. Powiadom swoich przyjaciół, którzy lubią i cenią windsurfing, żeby zrobili dokładnie to samo: wypełnili i wysłali petycję i także powiadomili swoich przyjaciół.

Windsurfing dał nam tak wiele, teraz mamy szanse się odwdzięczyć i pomóc naszemu ulubionemu sportowi. Nie kosztuje to nic i zajmie tylko kilka chwil. Ratujmy olimpijski status windsurfingu.

RS:X Team najlepszy w światowym rankingu ISAF.