Zawodnicy RS:X Team najlepsi w regatach PŚ w Hyeres

Polacy prowadzą w klasyfikacji generalnej po czterech wyścigach regat Pucharu Świata w Hyeres. Wśród kobiet, Maja Dziarnowska zajmuje pierwsze miejsce, a na czwartej lokacie plasuje się Agnieszka Bilska. W klasyfikacji mężczyzn liderem jest Piotr Myszka, a Przemysław Miarczyński zajmuje czwartą pozycję.
Maja Dziarnowska Maja Dziarnowska Fot.: RS:X Team

Trener Paweł Kowalski o pierwszym dniu wyścigów

Wczoraj rozegrano pierwsze wyścigi regat "Semaine Olympique de Voile" zaliczanych do punktacji Pucharu Świata. 44. edycja regat, które rozgrywane są w Hyeres na francuskim Lazurowym Wybrzeżu zgromadziła na starcie w klasie RSX: 54. zawodników i 40. zawodniczek z 15 krajów świata. Z RSXTeam brakuje w Hyeres tylko Zośki Klepackiej i Michała Majewskiego. Pozostali członkowie ekipy walczą w regatach.

Dzisiejsze dwa wyścigi odbyły się przy silnym wietrze (20-30kt). Mężczyźni podzieleni są na dwie grupy eliminacyjne, a kobiety ścigają się w jednej flocie. Jako pierwsze startowały dziś kobiety. Maja Dziarnowska (Kredyt Bank) i Agnieszka Bilska (obie SKŻ ERGO Hestia Sopot) dwa razy finiszowały w ścisłej czołówce i w klasyfikacji generalnej zajmują odpowiednio 4 i 5 miejsce z taką samą ilością punktów.

Następnie do boju ruszyli mężczyźni. Piotr Myszka i Przemek Miarczyński ścigając się dwóch różnych grupach dwukrotnie dopływali na drugim miejscu w swoich grupach. Zajmują 3 i 4 miejsce w klasyfikacji generalnej. Łukasz Grodzicki walcząc i goniąc dużo cięższych rywali ogólnie zajmuje 16 lokatę. Jutro kolejne dwa wyścigi. Start mężczyzn zaplanowano na godzinę 11.00, a kobiety na 12.15. Prognoza pogody zapowiada silne wiatry.

Pozdrawiamy,

RS:X Team

Piotr Myszka Piotr Myszka Fot.: RS:X Team

Piotr Myszka o regatach

To już będą 12 regaty Pucharu Świata w Hyeres w mojej karierze. Pierwszy raz odwiedziłem Cote d?Azur w 1998 roku. Od tego czasu chyba tylko dwa razy nie startowałem w tych zawodach. Nie pamiętam dokładnie. Na pewno pamiętam to, że w zeszłym roku wygrałem SOF de Voile i warto by było podtrzymać tą tradycje.

Poziom nie będzie zbyt wysoki, gdyż część zawodników postanowiła zrobić sobie przerwę po ostatnich Mistrzostwach Światach. Ja również odpoczywałem. Do samego końca trenowałem w Polsce. Trochę z powodu drobnych problemów rodzinnych. Na szczęście już wszystko jest dobrze i znowu mogę robić to co lubię.

Zawody zaczynają się w niedziele, a zakończą w piątek. Formuła regat jest następująca: 6 wyścigów eliminacyjnych, 4 finały i Medal Race, czyli 11 wyścigów. Wyścigi się sumują. Odpada tylko najgorszy wyścig. Wygrywa ten kto zdobędzie najmniej punktów. W mężczyznach będzie startował aktualny Mistrz Świata no i oczywiście ja i Przemek Miarczyński.

Niestety tym razem nie będzie pełnego Live racing GPS. W zeszłym roku mieliśmy chyba tylko 2 razy ze sobą GPS?y. Na pewno będą na Medal Race.

Od 25 kwietnia będzie też z nami Telewizja Polska. Piotr Sobczyński i Paweł Paterek zrobią co tylko w ich mocy, by na bieżąco relacjonować nasze zmagania na wodzie.

Ahoj

Relacje z regat Pucharu Świata we Francji możesz śledzić TUTAJ.

Więcej o: