Regaty PŚ we Francji: pierwszy dzień okiem 49erów

We francuskim Hyeres trwają właśnie regaty Pucharu Świata Semaine Olympique Francaise de Voile. Po pierwszym dniu wyścigów. Wśród 49erów, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli 4. miejsce, a Tomasz Januszewski i Jacek Nowak 5. w żółtej grupie. Grupa niebieska, do której trafili Marcin Czajkowski i Jacek Piasecki, nie schodziła na wodę.
Tomasz Januszewski i Jacek Nowak Tomasz Januszewski i Jacek Nowak Fot.: Magdalena Czajkowska

Krzysztof Kuczyński o regatach

Rozpoczęły się regaty Pucharu Świata Semaine Olympique Francaise de Voile we francuskim Hyeres. Pierwszy dzień minął pod znakiem bardzo silnego wiatru dochodzącego do 35 węzłów, a także bardzo dobrego początku regat w wykonaniu Łukasza Przybytka z Pawłem Kołodzińskim oraz Tomasza Januszewskiego z Jackiem Nowakiem, którzy ukończyli wyścig na miejscu kolejno 4 i 5 w grupie żółtej. Mistral - wiatr w tamtym regionie wiał z taką siłą, że tylko 11 z 28 załóg było w stanie ukończyć ten wyścig.

marcin czajkowski, jacek piasecki, 49er team, regaty we francji

Grupa niebieska, w której wystartować miał Marcin Czajkowski z Jackiem Piaseckim, ze względu na coraz bardziej sztormowy wiatr, nie wypłynęła dziś z portu. Jutro drugi dzień regat. Komisja sędziowska będzie próbowała rozegrać 4 wyścigi, jeśli pozwoli na to pogoda. Pozdrowienia z Francji!

Marcin Czajkowski i Jacek Piasecki Marcin Czajkowski i Jacek Piasecki Fot.: Magdalena Czajkowska

Wyścigi okiem Marcina Czajkowskiego i Jacka Piaseckiego

Do regat zapisało się 57 załóg więc podzielono nas na dwie grupy - żółtą i niebieską. System podziału jest bardzo prosty, bazuje się na aktualnej klasyfikacji pucharu świata i tak, pierwszy wchodzi do grupy żółtej, drugi i trzeci do niebieskiej, 4 i 5 do żółtej, 6 i 7 do niebieskiej itd. Po pierwszym dniu regat podział grup bazuje już na wynikach z wyścigów wg tej samej wyliczanki.

49er team, marcin czajkowski, jacek piasecki, regaty we francji

Na pierwszy dzień regat trafiliśmy do grupy niebieskiej, której nie było dzisiaj dane zejść na wodę. Grupa żółta, która wyszła na wodę żeglowała w dość ekstremalnych warunkach wiatrowych. Wygrał ten co mniej razy się wywrócił, a najmniejsza ilość wywrotek dwie, trzy. Pamiętajmy, że to są jedne z najlepszych załóg w tej klasie więc jak ktoś na tym poziomie wywraca się dwa razy to warunki muszą być ciężkie. Dla orientacji podamy, że dzisiaj wiało od 45 do 56 km/h.

Nasi koledzy z 49er Team Polska dość dobrze sobie radzili zajmując Przybytek/Kołodziński 4 miejsce i Januszewski/Nowak 5 miejsce, brawo chłopaki!

Jak już pisaliśmy nie mogliśmy się dzisiaj sprawdzić w swojej grupie, ale samo oczekiwanie na wyścig nie było mniej męczące. Zastanawiacie się pewnie co robią zawodnicy czekając na wyścigi. Po pierwsze nie możemy się oddalić dalej niż kilkadziesiąt metrów od łódki i głównego masztu flagowego, na którym wieszane są flagi informacyjne. Nie możemy sobie także pozwolić na drzemanie, bo w razie sygnału wyjścia na wodę musimy być w 100% gotowi i nie ma tu czasu na tzw "dochodzenie do siebie". Kolejnym dość ważnym i trudnym do ogarnięcia jest temat odżywiania, możemy jedynie pozwolić sobie na lekkie posiłki, w niewielkich ilościach, a już najbardziej męczące jest to, że inni żeglują, a nas trzymają w porcie. Tak więc sami widzicie, że nie jest to łatwy sprawa tak czekać.

marcin czajkowski, jacek piasecki, 49er team, regaty we francji

Na jutro prognoza pokazuje także silny wiatr, troszkę słabszy niż dzisiaj więc można przypuszczać, że i my pożeglujemy. Prawdopodobnie będziemy musieli wstać wcześniej, żeby rozegrać brakujący wyścig i wtedy zostaniemy na nowo podzieleni w grupach.
Do jutra!

Pozdrawiamy,
Marcin i Jacek

Program regat:

19-21.04 - pomiary i zgłoszenia do regat
22-24.04 - I runda - eliminacje
24-26.04 - II runda - finały
27.04 - Wyścig medalowy (startuje tylko najlepsza dziesiątka)

Więcej informacji o wyścigach znajdziesz na oficjalnej stronie regat.

Więcej o: