Ich start w igrzyskach jest niemal pewny, ale wywołują kontrowersje większe, niż niejeden zawodnik powracający po dyskwalifikacji za doping. Caster Semenya, reprezentantka RPA w biegu na 800 metrów, została mistrzynią świata w Berlinie, ale zaczęto kwestionować jej płeć. Ostatecznie po roku testów IAAF ponownie dopuściła biegaczkę do startów.
Oscar Pistorius to z kolei pierwszy biegacz na protezach który chce rywalizować ze zdrowymi zawodnikami. Jemu również po testach pozwolono na starty w oficjalnych imprezach. Do Pekinu nie pojechał, bo był za wolny, ale sukcesywnie poprawia rekord życiowy. W tym roku zakwalifikował się na MŚ w Daegu.
W Pekinie Chińczycy chcieli zdetronizować konkurencje i w pełni osiągnęli sukces. Zdobyli 100 medali (51 złotych, 21 srebrnych, 28 brązowych), wyprzedzając w klasyfikacji medalowej USA aż o 15 złotych krążków!
Ile z wywalczonych medali obronią w Londynie? Pływackie mistrzostwa świata pokazują, że Chiny wciąż wychowują nowe talenty. Złoto na 200 metrów stylem zmiennym zdobyła 15-letnia Ye Shiwen. ?
Kto może osiągnąć w Londynie pamiętne rezultaty? Rok przed igrzyskami największe gwiazdy sportów olimpijskich świecą lekko przymglonym światłem. Sprinter Usain Bolt, który w Pekinie ustanowił kosmiczne rekordy świata w sprintach na 100 i 200 metrów, przyznaje, że musi szukać motywacji do treningów. Do szykowania nowych rekordów zniechęca go też fakt, że brytyjski system podatkowy mógłby pochłonąć większość otrzymanych premii.
Kariera tyczkarki Jeleny Isinbajewej też znacznie spowolniła. Rosjanka wraca powili do startów po rocznej przerwie. Problemy ma także najwybitniejszy pływak ostatnich lat, Michael Phelps. Czy gwiazdy zmobilizują się w pełni na igrzyska?
Prestiż londyńskich igrzysk przyciąga także sportowców, którzy już od dawna zakończyli swoje kariery. Powrót na kort rozważa Martina Hingis, która dostała od Rogera Federera propozycję wspólnego występu w turnieju miksta
Do treningów wrócili także Australijczycy: 28-letni Ian Thorpe i pięć lat starszy Michael Klim. Thorpe wywalczył w Sydney i Atenach 5 złotych, 3 srebrne i jeden brązowy medal, stając się najbardziej utytułowanym olimpijczykiem ze swojego kraju. Karierę zakończył w listopadzie 2006 roku. Teraz wrócił do treningu, podobnie jak nie startujący od 4 lat Klim.
W Wielkiej Brytanii nikt nie liczy na zwycięstwo w klasyfikacji medalowej, ale igrzyska na swoim terytorium są traktowane niezwykle prestiżowo. Na przygotowania przeznaczono 13 milionów funtów, o pięć więcej niż przed czterem laty. W kadrze ma się znaleźć 550 sportowców, czyli tyle, ile liczyła ekipa w Chinach ze szkoleniowcami i sztabem medycznym włącznie.
W Pekinie Brytyjczycy zajęli 4. miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 47 krążków, w tym 19 złotych.
Coraz częściej o medale na ważnych zawodach walczą... seniorzy. W kolarstwie Francję będzie reprezentować 52-letnia Jeannie Longo-Ciprelli, wciąż wygrywająca wyścigi. W Pekinie była bliska medalu w czasówce, teraz pojedzie na ósme w karierze igrzyska. 44-letnia Dara Torres (USA) wróciła do pływania przed igrzyskami w Pekinie, zakwalifikowała się na nie i zdobyła trzy medale! Po operacji kolana we wrześniu 2010 roku zapowiedziała, że interesuje ją także start w Londynie.
Panowie nie chcą być gosi. W turnieju tenisa stoowego wystartują 45-letni Szwed Joergen Persson oraz 42-latkowie: Chorwat Zoran Primorac i Belg Jean-Michel Saive. Wszyscy zaliczą w ten sposób swoje siódme igrzyska.
Po tym jak z programu igrzysk wypadły baseball i softball, postała możliwość dodania dodatkowych dyscyplin. Rozważano: squash, karate, golf, jazdę na rolkach i rugby siedmioosobowe. Ostatecznie pod głosowanie poddano karate i squash, ale żadna z tych dyscyplin nie uzyskała wymaganego poparcia 2/3 głosów. W tej sytuacji największą nowością będzie turniej boksu kobiet, rozegrany w pięciu kategoriach wagowych.