Vancouver 2010. Kanada w finale hokeja. Piękna walka Słowaków

3 : 2
Komentarze
Od?wie?
34
Po pierwszej tercji Kanadyjczycy schodzili z lodowiska uśmiechnięci. Trudno było im się dziwić: prowadzili 2:0, kontrolowali grę i szykowali się już na finał. Oba gole padły po bliźniaczych akcjach, w których wstrzelony pod bramkę krążek napastnik kanadyjski strącał i trafiał między nogi bramkarza Słowacji.

Druga tercja toczyła się w wolniejszym tempie. Kanada spokojnie przyjmowała rywali we własnej tercji obronnej i wyprowadzała groźne kontrataki. Slowacy też nie kwapili się do huraganowych ataków, co kosztowało ich utratę trzeciego gola - Kanada wykorzystała grę w przewadze liczebnej.
Kiedy po 10. minutach trzeciej tercji nadal było 3:0 Kanadyjczycy mogli zacząć swiętowanie. Wtedy jednak nastąpił niewytłumaczalny zrwy Słowaków. Podkręcili tempo, zaczęli strzelać raz za razem na bramkę rywali i w ciągu 4 minut zdobyli dwa gole.

Oszołomieni gospodarze cofnęli się pod własną bramkę i ograniczyli się tylko do wybijania krążka. Wściekle nacierający Słowacy mieli jeszcze kilka dogodnych sytuacji, ale wynik nie uległ już zmianie.

W przekroju całego meczu to jednak Kanada była lepsza i zasłużenie zagra ona w niedzielenym finale z USA. Słowacy zaś zmierzą się z Finlandią w walce o brązowy medal już w sobotę.

Trzecia tercja:

20. min. Niesamowita końcówka! Strzał za strzałem Słowaków. Krążek co chwila ocierał się o bramkę Kanady, ale zabrakło trochę szczęścia. Kanada dowiozła więc zwycięstwo do końca.

19. min. Trwa napór Słowaków! Są bardzo blisko wyrównania, Zdejmują bramkarza i grają w przewadze.

18. min. Ależ było blisko wyrównania. Tym razem w zamieszaniu bramkarz kanadyjski ofiarnie rzucił się na krążek i uratował drużynę.

16. min. GOL dla Słowacji! Co się dzieje! Gospodarze w szoku. Handzus w zamieszaniu pod bramką wykazał się największym sprytem i z powietrza wepchnął krążek do bramki. Już tylko 3:2.

12. min. GOL dla Słowacji! Niespodziewanie Słowacy wracają do gry. Świetną akcję indywidualną przeprowadził Visnovsky i z zerowego kąta pokonał bramkarza Kanady, którego konto ten gol zdecydowanie obciąża.

10. min. Kanadyjski trener pewny swego wpuszcza rezerwy na lód. Jest zatem szansa na honorowego gola dla Słowaków.

7. min. Halak dalekim wyjściem ratuje swoja drużynę od utraty gola. Ale to była kolejna szansa dla Kanady. Wciąż brak zrywu w poczynaniach Słowacji.

4. min. Niemrawo atakują Słowacy. Nie stworzyli jeszcze żadnej groźnej sytuacji, a Kanadyjczycy kontratakują. Iginla bliski podwyższenia wyniku, ale chyba minimalnie.

2. min. Słowacy muszą zaatakować. Ciężko będzie im strzelić trzy bramki nie tracąc żadnej, jest to prawie niemozliwe przy tak dysponowanych Kanadyjczykach, ale hokej jest sportem, w którym sytuacja może odwrócić się diametralnie dosłownie w minutę.

Druga tercja:

20. min. Tercja druga była bardziej wyrównana, ale wciąż pod dyktando faworyta. Kanadyjczycy nie forsowali tempa ale mimo to potrafili podwyższyć wynik meczu. Gola zdobyli grając w przewadze. Finał Kanada - USA coraz bliżej.

17. min. GOL dla Kanady! W chwile po zejściu Słowaka na ławkę kar Kanada podwyższa na 3:0. Halak obronił pierwszy strzał Kanadyjczyka, jednak wobec dobitki Getzlafa był bezradny. Ładny, precyzyjny strzał backhandem daje gospodarzom trzeciego gola.

17. min. Znów Kanada w przewadze.

15. min. Kilka groźnych akcji skonstruowali Słowacy. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że Kanada całkowicie kontroluje grę i kiedy ma ochotę - wyprowadza szybkie kontry.

13. min. Odważniejsza gra Słowaków skutkuje tym, że nadziewaja się oni na groźne kontrataki Kanady. Przed chwilą krążęk o włos minął Słowacką bramkę. Wciąż jednak w tej tercji bez gola.

10. min. Mecz nabrał szybkiego tempa. Teraz strzały z jednej i drugiej strony, ale celowniki hokeistów chyba się rozregulowały.

9. min. Słowacy przetrwali, ale nie o obronę bramki powinno im teraz chodzić. Trudno jednak przedrzeć się w strefę obronną Kanady.

6. min. Pierwsza gra w przewadze Kanady. Chara wędruje na dwie minuty na ławkę kar, a gospodarze ruszają po trzeciego gola.

4. min. Nic z tej szansy nie wynikło. To raczej Kanadyjczycy byli groźniejsi grając w osłabieniu. Po jednej z kontr było bardzo blisko podwyższenia wyniku.

2. min. Początek drugiej tercji i szansa dla Słowaków. Bedą grali w przewadze. Pierwsze dwie minuty kary w tym meczu otrzymuje Doughty - za uderzenie rywala kijem.

Pierwsza tercja:

20. min. Koniec pierwszej, niezwykle udanej dla gospodarzy, tercji. Słowacy bronili się dzielnie do 14 minuty, ale po pierwszym straconym golu zostali zepchnięci we własną strefę obronną. Kanadyjczycy zagrali prosty, ale skuteczny hokej: wrzucali krążek pod bramkę rywala i liczyli na strącenia bądź rykoszety. Udało się dwa razy i mamy 2:0.

18. min. Kolejna okazja Kanady. Potężny strzał ze środka boiska mija bramkę o centymetry.

16. min. GOL dla Kanady! Bliźniacza akcja. Tym razem wrzutka ze środka linii obrony Słowacji, Morrow trącił krążek, a ten znów znalazł drogę między nogami bramkarza Słowacji. Zabójcze 2 minuty Kanady.

15. min. Przez chwilę nie było pewności, czy gol zostanie uznany. Słowacy zgłosili za wysokie trzymanie kija przez strzelca bramki. Sędziowie jednak rozstrzygają spór na korzyść gospodarzy i jest już na pewno 1:0.

14. min. GOL dla Kanady! Wstrzelenie krążka z prawej strony przecina w locie Marleau i trafia między nogami bramkarza rywali! To drugi gol Kanadyjczyka w turnieju.

13. min. Spotkanie się wyrównało, chociaż wciąż groźniejsi gospodarze.

9. min. Na razie mecz toczy się do jednej bramki. Słowacy nie potrafią wjechać z krążkiem w strefę obronną rywali, wstrzelenia "na aferę" na niewiele się zdają. A Kanadyjczycy coraz groźniejsi, bardzo aktywny jest choćby Iginla, który raz po raz nęka strzałami bramkarza rywali.

6. min. Kanada w natarciu. Strzał z nadgarstka mija jednak bramkę rywali.

5. min. Było blisko. Heatley uderzał w ekwilibrystyczny sposób, ale bramkarz Slowaków popisał się refleksem i wybił krążek.

3. min. Na razie mądrze bronią się Słowacy, trzymają Kanadyjczyków na dystans

3:30 Amerykanie już w pierwszej tercji wybili Finom z głowy myśli o finale. Kanadyjczycy też zapewne rzucą się na rywali. Ale Słowacy pokazali, choćby w wygranym 4:3 ćwierćfinale ze Szwedami, że grać i walczyć potrafią.