To już wszystko na dziś! Dziękujemy serdecznie za śledzenie z nami ceremonii otwarcia i życzymy dobrej nocy!
Igrzyska potrwają do niedzieli 15 marca!
Ceremonia zakończona!
Bardzo nowoczesna jest ta ceremonia. Mimo że odbywa się w amfiteatrze, który datuje się na starszy niż Koloseum. Jednak zapewne właśnie o taki kontrast chodziło.
Wielki występ artystyczny z udziałem większości artystów, których dziś widzieliśmy. "Nel blu dipinto di blu", czyli słynne "Volare", tylko w nowoczesnej interpretacji.
Przemawia teraz Michaela Benthaus. Astronautka z niepełnosprawnością. Pierwsza osoba na wózku w historii, która poleciała w kosmos.
Gianmaria dal Maistro zapalił znicz w Mediolanie. To dziewięciokrotny medalista paralimpijski. W Cortinie zaś Francesca Porcelato. Ona ma takich medali aż 15! Większość w parabiegach narciarskich.
Znicze zapłonęły!
Światło ognia olimpijskiego zostało "wysłane" do Cortiny i Mediolanu.
Ciekawa scena teraz. Światło ognia olimpijskiego zostało "przekazane" kolejnym tancerzom. Czas wszak na kolejny występ artystyczny.
Ogień olimpijski dotarł symbolicznie także do Werony.
A w sumie to zniczy, bo jeden stanie w Mediolanie, drugie zaś w Cortinie.
Zbliża się creme de la creme ceremonii, czyli zapalenie znicza olimpijskiego. Teraz pokazywana jest cała droga paralimpjskiej sztafety z ogniem.
Sportowcy składają teraz przysięgi paralimpijskie.
Podczas wciąganiu flagi na masz odegrany zostanie hymn paralimpijski. Na nietypowych instrumentach. Np. na... kieliszkach z wodą.
Na scenę wkracza flaga paralimpijska, która zostanie zaraz wciągnięta na maszt. Wnoszą ją włoscy multimedaliści paralimpijscy. M.in. Silvia Parente, trzykrotna medalistka w paranarciarstwie alpejskim z Turynu 2006 (dwa brązy i złoto).
Tancerze ubrani na jasnozielono i fioletowo, a w tle litery. To nawiązanie do legendarnego utworu Szekspira "Romeo i Julia". W końcu jesteśmy w Weronie.
Teraz występ artystyczny.
Kolejna część ceremonii. "Miłość".
Prezydent Sergio Mattarella oficjalnie otworzył zimowe igrzyska paralimpijskie!