Sport.pl

Legendarny Ian Thorpe wraca do pływania

Australijski pływak Ian Thorpe wraca do rywalizacji. Pięć lat po zakończeniu kariery dziewięciokrotny medalista olimpijski chce rzucić wyzwanie Amerykaninowi Michaelowi Phelpsowi. Celem Thorpe'a są Igrzyska w Londynie.
O powrocie Thorpe'a mówiło się od kilkunastu miesięcy. Australijczyk regularnie zaprzeczał, aż w końcu oficjalnie przyznał, że wraca do treningów. Jak sam twierdzi, decyzja zapadła we wrześniu ubiegłego roku - Nigdy nie przestałem lubić pływania. W ostatnich latach poznałem normalne życie, zrealizowałem wiele marzeń, ale dokuczał mi brak rywalizacji. To była ostatnia szansa aby wrócić - mówił na konferencji w Sydney.

Szczyt kariery 28-letniego obecnie Thorpe'a przypadł na lata 2000-2004. Australijczyk zdobył wtedy dziewięć medali olimpijskich, w tym pięć złotych. Po Igrzyskach Olimpijskich w Atenach zrobił sobie półtoraroczną przerwę. Później zachorował na mononukleozę, złamał rękę i w listopadzie 2006 roku zakończył karierę.

Wraca, bo chce ścigać się o miano najwybitniejszego pływaka w historii z Michaelem Pheplsem. Po odejściu Thorpe'a Amerykanin nie miał godnych siebie rywali i wywalczył w sumie szesnaście medali olimpijskich, w tym czternaście złotych. Kiedy ostatni raz mierzyli się w finale wielkiej imprezy - w wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym podczas Igrzysk w Atenach - Australijczyk wygrał, a Phelps był trzeci.

Celem Thorpe'a są Igrzyska Olimpijskie w Londynie - Fizycznie jestem w stanie temu podołać. Skupię się na rywalizacji na 100 i 200 metrów stylem dowolnym, a także na sztafetach - przyznaje wybierany czterokrotnie najlepszym pływakiem świata Australijczyk. Oficjalnie będzie mógł wystartować dopiero za dziewięć miesięcy, bo zgodnie z lokalnymi przepisami, tyle czasu musi upłynąć od testów dopingowych, które Thorpe przejdzie w środę.

Więcej o: