Londyn 2012. Igrzyska bez Ghany?

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawiesił w prawach członka Ghanę za ingerencje polityczne. Udział reprezentacji Ghany w przyszłorocznych letnich igrzyskach w Londynie jest zagrożony.
Jacques Rogge, prezes MKOl, powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej, że ustawy dotyczące sportu wprowadzone przez parlament Ghany "nie idą z duchem olimpijskim". - Wiele razy obiecywano, że prawo zostanie zmienione, ale nic takiego nie nastąpiło - mówił Rogge.

Jak wyjaśniał prezes MKOl decyzja o zawieszeniu Ghany w prawach członka została poprzedzona wielomiesięcznymi negocjacjami, by zakończyć spór między MKOl a GKOl.

Zawieszenie oznacza, że zostają wstrzymane fundusze przeznaczone na przygotowanie sportowców do igrzysk, przedstawiciele władz nie mogą brać udziału w żadnych imprezach organizowanych przez MKOl, a sportowcy mają zakaz startu w igrzyskach. Jeśli sprawa nie zostanie wyjaśniona, a zawieszenie zostanie utrzymane w mocy, sportowcy z tego kraju nie będą mogli wystąpić za rok w Londynie.

Ghana jest członkiem MKOl od 1952 roku. Na igrzyskach zdobyła w sumie cztery medale - jeden srebrny i trzy brązowe. W zeszłorocznych zimowych igrzyskach w Vancouver wzięło udział 10 sportowców z Ghany, w tym alpejczyk Kwame Nkrumah-Acheampong.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2012 odbędą się w Londynie po raz trzeci - wcześniej odbyły się tu Igrzyska w 1908 i 1948. Zawody rozgrywane będą w Greenwich Park, Regent's Park i Hyde Parku, a także w okolicach Londynu. Zawody piłkarskie odbędą się na stadionie Wembley, tenisowe - na Wimbledonie, zaś maraton odbędzie się na ulicach City i Westminsteru.

Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas »