Vancouver 2010. Nowe, kosmiczne stroje dla łyżwiarzy załatwią sprawę?

Kanadyjscy łyżwiarze szybcy ubrali się w kombinezony, które zaprojektowali im specjaliści z kanadyjskiego instytutu lotnictwa oraz Japończycy z firmy narciarskiej Descente. Mają dać im taka przewagę, jak superstroje pływaków, zakazane od 1 stycznia w mityngach pływackich.

SPORT.PL na FACEBOOK-u - wejdź na nasz profil, zostań fanem. Komentuj, dyskutuj, radź! ?

Stroje dla kanadyjskich łyżwiarzy szybkich na Vancouver były projektowane i testowane przez cztery lata i są o wiele bardziej aerodynamiczne niż ludzka skóra. Są uszyte z materiału Thinfit zmniejszającego mikroturbulencje wokół ciała łyżwiarza. Materiał ma zaledwie 0,3 milimetra grubości. Kostium jest sporządzony z pięciu innych materiałów, wkomponowanych tak, aby zmniejszyć opory powietrza - głównie na ramionach i udach sportowca.

Kanadyjczycy mają za sobą testy w tunelach powietrznych, używali ich na treningach i uważają, że kombinezony są o wiele lepsze niż te z Turynu sprzed czterech lat.

Potencjalnie ten wynalazek może mieć równie wielki wpływ na osiągi łyżwiarzy, co łyżwy-klapki, pozwalające na wydłużenie fazy odbicia, wymyślone na igrzyska w Salt Lake City w 2002 roku. Można sobie też wyobrazić, że aerodynamiczny strój będzie miał równie wielki wpływ na wyniki, co rewolucyjny kostium Speedo LZR Racer na zmagania pływaków.

Ale firma Nike też nie śpi. W nowych kostiumach tej firmy będą jeździć Amerykanie i Holendrzy - potęga w panczenach. W Vancouver pojedzie w nich na czterech dystansach Shani Davis, uznawany za najlepszego łyżwiarza USA od czasu Erica Heidena, który na igrzyskach w Lake Placid w 1980 roku zdobył pięć złotych medali w słynnym złotym kostiumie... Shani Davis też testował nowy kostium, ale nie wyrażał takiego entuzjazmu, co jego kanadyjscy rywale.

Kostiumy aerodynamiczne liczą się tam, gdzie opór otoczenia jest największy - czyli przy dużych szybkościach lub w konkurencjach, w których opór otoczenia jest największy (np. pływanie). Dlatego lekkoatleci zarzucili używanie takich kombinezonów - osiągają przeciętne prędkości. Jamajczyk Usain Bolt bił rekordy na igrzyskach w Pekinie i mistrzostwach świata w Berlinie biegnąc na 100 i 200 m w koszulce nonszalancko wyciągniętej ze spodenek.

Najciekawsze wpisy dziennikarzy Sport.pl, naszych korespondentów w Vancouver - Super-blog Vancouver  ?

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.