Vancouver 2010. Gdy skoczek ląduje w punkcie K...

W sobotnim konkursie skoków na skoczni normalnej olimpijskie emocje mamy jak w banku, wszystko może rozstrzygać się o punkt, o pół metra! Kluczowy przy ocenianiu skoczków jest punkt K...
SPORT.PL na FACEBOOK-u - wejdź na nasz profil, zostań fanem. Komentuj, dyskutuj, radź! »

Skocznia w Whistler ma punkt konstrunkcyjny (K) wyznaczony na 95 metrze. Co to oznacza? Każdy zawodnik, który wyląduje dokładnie w tym miejscu dostaje za odległość 60 punktów.

Na notę łączną składają się punkty jest powiększana o oceny trzech z pięciu sędziów. Dwie skrajne (najwyższa i najniższa) są odrzucane. Przyjmijmy, że zawodnik wylądował na 95 metrze i dostał następujące noty: 17,5; 18; 18,5; 18; 19. Za odległość zawodnik dostaje 60 punktów, za styl - 54,5. Łącznie więc miałby notę 114,5 pkt.

Kiedy skoczek ląduje dalej niż na punkcie K, wtedy każdy metr wyceniony jest na skoczni normalnej na dwa punkty; na skoczni dużej metr to 1,8 pkt, na mamucie metr to 1,2 pkt.

Jeśli więc Adam Małysz skoczy w sobotę 108 metrów i zostanie oceniony na 18; 18,5; 18,5; 17,5; 18,5 wtedy jego łączna nota wyniesie: 121 punktów za odległość (60 za osiągnięcie punktu K plus 26 za przekroczenie go aż o 13 metrów) i 55 pkt. za styl czyli razem 176 pkt.

Jak te wszystkie noty i przeliczniki są ważne, niech świadczą te przykłady: na igrzyskach w 1988 Fin Jani Soininen wygrał złoty medal olimpijski z Japończykiem Kazuyoshi Funakim o PUNKT czyli pół metra!

Identyczna różnica była cztery lata temu w Turynie! Norweg Lars Bystoel, który z powodu choroby alkoholowej skończył karierę, pokonał Fina Matti Hautamaekiego również o punkt.

Na igrzyskach w Salt Lake City różnica między Szwajcarem Simonem Ammannem, a Niemcem Svenem Hannawaldem wynosiła...1,5 punktu! Czyli niecały metr.

Trzy ostatnie konkursy olimpijskie na normalnych skoczniach były pasjonujące, dostarczały ogromnej adrenaliny. Dla jednych były dreszczowcem ze szczęśliwym zakończeniem, innych koszmarem. Wszystkich przyprawiały o stany przedzawałowe. W sobotni wieczór krople na uspokojenie - bardzo wskazane, wręcz niezbędne!

Ku pokrzepieniu serc - w 2007 roku Adam Małysz zdobył w Sapporo mistrzostwo świata na normalnej skoczni z przewagą aż 21,5 pkt. Czyli prawie 11 metrów.

Vancouver 2010 na Sport.pl

Na portalu Sport.pl codziennie od godz. 17 relacje Z Czuba i na żywo, całą dobę relacje prosto z Kanady od naszych specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A o godz. 9 rano w Radiu TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola - oraz stream wideo live w naszym portalu.

Zespół Sport.pl przygotowuje też "Gazetę olimpijską" - codziennie do kupienia z "Gazetą Wyborczą".

Najciekawsze wpisy dziennikarzy Sport.pl, naszych korespondentów w Vancouver - Super-blog Vancouver  »