Amerykanki bez medalu w sztafecie 4x100!

Sensacja w finałowym biegu kobiecej sztafety 4x100 metrów. Murowane kandydatki do złota Amerykanki poza strefą medalową! Reprezentantki USA pogubiły się w strefie zmian i nie ukończyły biegu. Wygrała Jamajka przed Rosją i Francją.

Tuż przed startem sztafety 4x100 m wszystko wyglądało jak w rodzinnym albumie. Zaledwie godzinę po zakończeniu nieudanego skoku w dal Marion Jones uśmiechała się do kamer na posterunku - drugiej zmianie amerykańskiej sztafety, która miała zdobyć złoty medal. Jedyny dla Jones, trzykrotnej złotej medalistki z Sydney.

Angela Williams pobiegła bardzo szybko na pierwszej zmianie i bez kłopotu, płynnie oddała pałeczkę Jones. Ta, jak w eliminacjach, ruszyła dynamicznie, jak za starych czasów. - Te dziewczyny dodają mi gazu, czuję się o dziesięć lat młodsza i energiczniejsza - mówiła Jones przed finałem. I tak wyglądała. Dobiegła do Lauryn Williams, siostry Angeli. Ta jednak za wcześnie ruszyła. W panice Marion kręciła pałeczką, aby trafić w wyciągniętą dłoń Lauryn, ale ta nieubłaganie się oddalała. Śliczna LaTasha Colander czekała na Williams, mijały ją dziewczyny z innych sztafet, wreszcie zrezygnowana rozluźniła się i zaczekała na idące spacerkiem Marion i Lauryn. Obydwie objęły Williams i pocieszały. Zbieg okoliczności spowodował, że właściwie mogło być odwrotnie - tylko Lauryn zdobyła na tych igrzyskach medal, srebro na 100 m.

Wcześniejszy o godzinę finał skoku w dal - konkurencji, w której Jones zdobyła brązowy medal w Sydney, i jedynej, w jakiej zdobyła awans do igrzysk w amerykańskich kwalifikacjach - też zakończył się niepowodzeniem. Czyli piątym miejscem. Tylko dwa skoki - drugi (6,85 m) i trzeci (6,82) - były jako takie. Przy czym ten dłuższy został oddany przy takim wietrze w plecy, że głowę urywało. Do zwyciężczyń - Rosjanek Tatiany Lebiediewej (zdobyła brąz cztery dni wcześniej w trójskoku), Iriny Simaginy i Tatiany Kotowej - zabrakło 20 cm i więcej.

Wyniki:

1. Jamajka 41,73 Tayna Lawrence/Sherone Simpson/Aleen Bailey/Veronica Campbell

2. Rosja 42,27 Olga Fiodorowa/Julia Tabakowa/Irina Chabarowa/Larisa Krugłowa

3. Francja 42,54 Veronique Mang/Muriel Hurtis/Sylviane Felix/Christine Arron

4. Bahamy 42,69 Timicka Clarke/Chandra Sturrup/Shandria Brown/Debbie Ferguson

5. Białoruś 42,94 Julia Nesterenko/Natalia Safronnikowa/Jelena Niewmierzycka/Oksana Dragun

6. Belgia 43,11 Katleen De Caluwe/Lien Huyghebaert/Elodie Ouedraogo/Kim Gevaert

7. Nigeria 43,42 Gloria Kemasuode/Mercy Nku/Oludamola Osayomi/Endurance Ojokolo

USA nie ukończyły biegu Angela Williams/Marion Jones/Lauryn Williams/Latasha Colander