Niemieccy jeźdzcy pozbawieni złotych medali

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) anulował w sobotnie popołudnie wyniki rywalizacji w konkurencji wszechstronnego konkursu konia wierzchowego uznając, że zdobycie złotego medalu przez Bettinę Hoy jak i drużynę Niemiec odbyło się z naruszeniem regulaminu zawodów.
W wyniku pozytywnego rozpatrzenia protestu złoty medal w rywalizacji drużynowej zdobyła Francja, srebrny W.Brytania, a brązowy USA.

Złoty medal Bettina Hoy (Australijka startująca w barwach Niemiec) musi oddać Brytyjce Leslie Law. Srebrny medal otrzyma Kimberly Severson (USA), a brązowy Brytyjka Philippa Funnell.

Wyrok CAS jest ostateczny i nie podlega zaskarżeniu.

Zanim jeszcze CAS wydal wyrok, dyrektor generalny ds. igrzysk olimpijskich Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Gilbert Felli powiedział: "poinformowano mnie, że Francuzi i inni składający protest odnieśli zwycięstwo".

W czasie środowych zawodów wkkw Grand Jury Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) przesunęło Bettinę Hoy z pierwszego na czwarte miejsce, potem jednak decyzja ta została zmieniona przez sąd FEI

Związki jeździeckie Francji, W.Brytanii i USA powołały się w pozwie na fakt dwukrotnego przejechania linii startu przez Bettinę Hoy. Hoy w rzeczywistości dwukrotnie przekroczyła linię startu czemu nie zaprzeczała.

41-letnia Hoy wyjechała na czworobok z przeszkodami i kiedy nie usłyszała sygnału, że może zaczynać występ w konkursie skoków przez przeszkody, wykonała "woltę" i ponownie wyjechała na parcours.

Zwołane ad hoc jury ukarało Niemcy dodaniem 14 punktów, co spowodowało zmianę kolejności.

Niemcy nie dali jednak za wygraną składając protest od tej, ich zdaniem niesprawiedliwej, decyzji.

Specjalnie wówczas powołane do rozpatrzenia sprawy "Grand Jury" Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) przychyliło się do sugestii kierownictwa ekipy Niemiec i uznając, że zawodniczka naruszyła regulamin nieświadomie, utrzymało w mocy kolejność pierwotną - 1. Niemcy, 2. Francja, 3.W.Brytania, 4. USA i tak dalej. Bettina Hoy triumfowała również w indywidualnym konkursie wkkw.