Bekele ze złotem na 10 km

Etiopczyk Kenenisa Bekele wygrał biega na 10 kilometrów, bijąc zarazem rekord olimpijski - 27.05,10 min. Drugi był jego rodak Sileshi Sihine, a trzeci Zersenay Tadesse z Erytrei.

Dopiero piąte miejsce zajął złoty medalista z IO w Atlancie i w Sydney Etiopczyk Haile Gebrselassie. 31-letni zawodnik, który w swojej karierze zdobył także cztery złote medale mistrzostw świata i 18 razy bił rekordy świata, nie wykorzystał szansy na zostanie pierwszym w historii biegaczem, który zdobył złoto na trzech kolejnych igrzyskach w rywalizacji na 10000 m.

Do 7000 m Gebrselassie prowadził wspólnie z Bekele i Sihine, później jednak osłabł i dał się wyprzedzić młodszym kolegom. Bekele, rekordzista świata na tym dystansie wspaniale finiszował i na mecie wyprzedził Sihine o ponad 40 metrów.

Gebrselassie zdecydował się na występ w Atenach, mimo przewlekłej kontuzji ścięgna Achillesa.