Historyczny wyczyn japońskich judoków

Tadahiro Nomura został po raz trzeci mistrzem olimpijskim. Pierwszą kobietą, która zdobyła dwa złote medale jest jego rodaczka Ryoko Tani
Nomura był najlepszy w kategorii 60 kg już podczas igrzysk w Atlancie i Sydney. W Atenach - w finałowej walce - pokonał Gruzina Nestora Khergianiego. Najgroźniejszy rywal Japończyka - mistrz świata Koreańczyk Choi Min-ho - potknął się w ćwierćfinale - przegrał z Mongołem Khashbaatarem Tsagaanbaatarem. Obaj - i Koreańczyk i Mongoł - zdobyli ostatecznie brązowe medale.

W rywalizacji kobiet w kategorii 48 pkt najlepsza była rodaczka Nommury Ryoko Tani. W finale Japonka, nazywana "kieszonkową raketą" (tylko 166 cm wzrostu), pokonała reprezentantkę Francji Frederique Jossinet. Brązowe medale zdobyły Chinka Gao Feng i Niemka Julia Matijass. Polka Anna Żemła-Krajewska zajęła ostatecznie siódme miejsce.

Japonka Tani przeszła za to do historii judo - jako pierwsza w historii została po raz drugi mistrzynią olimpijską. W sumie był to dla niej już czwarty finał - pierwszy raz na igrzyskach wystapiła bowiem w 1992 r. w Barcelonie - miała wówczas zaledwie 16 lat. Dopiero w pojedynku o złoto pokonała ją Cecile Nowak z Francji. Cztery lata później w decydującej walce Tani nie sprostała Koreance z Północy Kye Sun-Hui. Dopiero cztery lata temu w Sydney udało jej się stanąć na najwyższym stopniu podium - zdesperowana Japonka potrzebowała tylko 36 sekund, aby wygrać przez ippon z Rosjanką Ljubow Brulietową.