Igrzyska paraolimpijskie Rio 2016. Czterech biegaczy szybszych niż... mistrz olimpijski na 1500 metrów!

W wyścigu na 1500 m podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio aż czterech biegaczy było szybszych, niż Amerykanin Matthew Centrowitz jr, który na tym dystansie zdobył złoto IO w Rio!
Fouad Baka z Algierii ukończył wyścig na 1500 m w kategorii niepełnosprawności T11/12 (osoby niewidome i niedowidzące) w czasie 3.49.59 min. Gdyby Baka na tym dystansie wystartował 21 sierpnia, w finale 1500 m dla pełnosprawnych sportowców, zdobyłby złoto - Amerykanin Matthew Centrowitz jr. triumfował wówczas z czasem 3.50.00.

Baka startował jednak z innymi paraolimpijczykami i... nie załapał się nawet na podium! Był dopiero czwarty! Wygrał jego brat, Abdellatif Baka w czasie 3.48.29, którym dosłownie znokautowałby pełnosprawnych finalistów. Drugi był Tamiru Demisse z Etiopii (3:48.59), a trzeci Kenijczyk Henry Kirwa (3:49.59).

- Nie było łatwo zdobyć złoto - przyznał Abdellatif, który ustanowił rekord świata. - To były dwa lata niemal nieustannego treningu.

Skąd taka różnica?

Oczywiście, nie znaczy to, że biegacze paraolimpijscy biegają szybciej niż olimpijczycy. Bardzo ważna w biegu na 1500 metrów jest taktyka - podczas igrzysk w Rio pierwsze okrążenie było wolne, zawodnicy do końca walczyli o jak najlepsze pozycje na finiszu. Stąd gorszy czas. Rekord świata na 1500 metrów wynosi 3:26,00