Igrzyska paraolimpijskie w Rio. Złoty medal i rekord świata Macieja Lepiato

Maciej Lepiato ze złotym medalem igrzysk paraolimpijskich w Rio! Polski skoczek wzwyż obronił tytuł sprzed czterech lat i pobił rekord świata. To drugi złoty medal dla Polski. Wcześniej mistrzynią paraolimpijską została Ewa Durska w pchnięciu kulą.

Mistrz paraolimpijski i mistrz świata pokazał wielką klasę. Kiedy w czwartym skoku pokonał bez zrzutki 2,10 m już było jasne, że zdobędzie złoto. Ale skakał jeszcze wyżej. Najpierw przeskoczył 2,13, a po chwili w drugiej próbie pokonał rekordową wysokość 2,19 m. Nowy rekord globu chciał jeszcze poprawić, atakował 2,30 m, ale tej wysokości nie zdołał już pokonać.

Lepiato występuje w kategorii T44 (zawodnicy z amputacją kończyny poniżej kolana). Srebrny medal wywalczył Brytyjczyk Jonathan Broom-Edwards, który skoczył 2,10, a trzecie miejsce z wynikiem 2,01 m zajął Rafael Uribe z Wenezueli.

Był to 12. medal dla Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Rio i drugi złoty. Biało-czerwoni wywalczyli też siedem srebrnych krążków i trzy brązowe.