Rio 2016. To się zapisało 21 sierpnia: Wiggins wyruszył po szlachectwo

Cztery lata temu wygrał na igrzyskach jazdę indywidualną na czas, a wcześniej był najlepszy w Tour de France. W Rio wrócił na tor, gdzie z drużyną wywalczył złoto i pobił rekord świata. Po pierwsze olimpijskie zwycięstwo szlachcic na rowerze, czyli Bradley Wiggins, wyruszył dokładnie 12 lat temu - 21 sierpnia 2004 roku, na igrzyskach w Atenach
Do Grecji 24-letni wtedy chudy chłopak z bokobrodami przyjechał mając już brąz zdobyty w Sydney w drużynie, w jego olimpijskim debiucie. W Grecji wywalczył trzy medale - brąz, srebro i pierwsze złoto z pięciu, z jakimi skończy karierę.

Po Rio Wiggins będzie startował już tylko przez kilka tygodni, do końca sezonu. Odejdzie jako zdobywca ośmiu olimpijskich medali (pięć złotych, jeden srebrny i dwa brązowe). To rekord brytyjskiego sportu. Chris Hoy, inny wielki kolarz Zjednoczonego Królestwa, na olimpijskie podium wjeżdżał w sumie siedem razy (tylko na torze), wioślarz Steve Redgrave dopłynął do sześciu krążków.

- To zaszczyt, że ludzie wymieniają moje nazwisko jednym tchem z nazwiskami Hoy i Redgreave. Jako dziecko byłem fanem sportu, szczególnie kolarstwa i nawet nie wyobrażałem sobie, że pewnego dnia będę w takiej sytuacji. Dzieciaki z Kilburn (w tej części Londynu dorastał po przeprowadzce z Belgii) spodziewają się raczej, że będą pracować jako listonosz albo mleczarz - opowiadał w 2012 roku, kiedy został bohaterem Anglii i odebrał z rąk królowej tytuł szlachecki.

Pierwszy olimpijski medal zdobył już po ośmiu latach treningów, pierwsze złoto - po 12 latach. To 21 sierpnia w Atenach poczuł, że naprawdę może stać się bohaterem większym od tych z filmów akcji, które oglądali jego koledzy, podczas gdy on jeździł w kółko na welodromie. W Grecji po raz pierwszy został multimedalistą olimpijskim. I mistrzem, którym pozostał do końca kariery.

21 sierpnia w historii igrzysk zapisał się również jako dzień, w którym:

- Mateusz Kusznierewicz zdobył brązowy medal w żeglarskiej klasie Finn na igrzyskach w Atenach, w 2004 roku

- Agata Wróbel zdobyła brązowy medal w kategorii +75 kg w podnoszeniu ciężarów na igrzyskach w Atenach, w 2004 roku

Cykl "To się zapisało" prezentowaliśmy od pierwszego do ostatniego dnia igrzysk w Rio de Janeiro. Przypomnieliśmy w nim najciekawsze olimpijskie historie, które wydarzyły się i osiem, i 108 lat temu.Nie możemy na to patrzeć! Nasi gladiatorzy zapłakani i zrozpaczeni... [ZDJĘCIA]