Rio 2016. Rzut m³otem. Z³oty medal Anity W³odarczyk! Anitanissima

Z³ota Anita W³odarczyk walczy³a tylko i wy³±cznie z w³asnym rekordem ¶wiata. Z nikim i niczym innym. Dosta³ ciê¿kie lanie.
W³a¶nie pu¶ci³em na Twitterze zdanie: "Aby pobiæ rekord ¶wiata, trzeba rywalek albo pe³nego stadionu, a tu nie ma ani jednego, ani drugiego, wiêc i tak walczy dzielnie". Wtedy Anita W³odarczyk machnê³a 82,29 m! W trzeciej próbie pobi³a swój rekord ¶wiata z Cetniewa a¿ o 1 metr i 21 centymetrów.

A potem by³ jeszcze jeden strza³ - w pi±tej kolejce znów da³a z siebie 110 proc. normy - 81,74 m! W ostatniej próbie Anitanissima rzuci³a 79,60.

By³ to najlepszy konkurs w historii rzutu m³otem kobiet, bo przecie¿ najpierw - w drugiej serii - Polka pobi³a rekord olimpijski. Dopiero wtedy stadion siê obudzi³ i postanowi³ dopingowaæ, bo do tego momentu g³o¶ni byli tylko kibice z Polski. A w czwartej serii Anita wysz³a z ko³a, pal±c rzut, który polecia³ poza granicê 79 metrów, to znaczy by³ zapewne jednym z najlepszych w historii, i za który rywalki da³yby siê pokroiæ.

Ale by³ to tak¿e konkurs z jednym tylko aktorem. Najbli¿sza rywalka Zhang Wenxiu rzuci³a o 5 m 59 cm mniej. Jest to przepa¶æ. Nie ma innego s³owa. I nie ma w ¿adnej konkurencji lekkoatletycznej tak wielkiej ró¿nicy miêdzy mistrzem i wicemistrzem olimpijskim. Anita pobi³a drugi rekord na stadionie lekkoatletycznym po niedzielnym wyczynie Wayde van Niekerka na 400 m.

Szczê¶cie j± przepe³nia³o. Natychmiast po rzucie pobieg³a do trybun kibiców z Polski i trenera Krzysztofa Kaliszewskiego, z którym stanowi± duet od 2009 roku. Po³o¿y³a siê na murze i wzdycha³a ze szczê¶cia. Dopiero po chwili zmusi³a siê do powrotu na rzutniê. A po ostatniej serii zabra³a polsk± flagê i obieg³a stadion. By³a jednak wykoñczona. W mixed zone, gdzie sportowcy spotykaj± siê z reporterami, musia³a usi±¶æ, bo nie mia³a si³y staæ. Gdy skoñczyli¶my rozmawiaæ, opar³a siê g³ow± o barierki, wyczerpana upa³em i emocjami. Na p³ycie by³ skwar niemi³osierny - 34 st. C. Anita polewa³a sobie nogi lodowat± wod± i marzy³a, aby po zawodach wej¶æ do wanny z lodem.

Jej trener zapowiada³, ¿e Anita mo¿e rzucaæ kobiecym m³otem tak daleko jak mê¿czy¼ni. By³o to wtedy, kiedy jej rekord wynosi³ jeszcze poni¿ej 80 metrów. No i teraz ju¿ naprawdê niewiele brakuje do najlepszych odleg³o¶ci mistrza ¶wiata Paw³a Fajdka (83,93 m). Ma³o tego, z symulacji, jakie oboje z trenerem przeprowadzaj±, wynika, ¿e Anita mo¿e rzucaæ 83-84 metry! - Jest jeszcze rezerwa - powiedzia³a w Rio.

¯eby jednak rzucaæ coraz dalej i dalej, trzeba mieæ konkurencjê. A Polka przed startem w Rio mia³a 11 najlepszych wyników na ¶wiecie, nastêpne doda³a wczoraj. Nikt nie mo¿e siê z ni± równaæ, ¿adna rywalka na ¶wiecie nie osi±gnê³a nawet 76 metrów. Walka toczy³a siê wiêc na stadionie Engenhao o srebrny medal. ¦wiat siê zmienia, rywalki odchodz± i przychodz±, ale na szczycie jest tylko ona.

Jest jedyn± zawodniczka w rzutach, która bije rekordy ¶wiata. Na siedem rekordów ¶wiata sze¶æ pobi³a W³odarczyk, w tym ostatnie cztery - mimo ¿e nie mo¿e æwiczyæ tak jak inne zawodniczki. Trener Kalinowski musi oszukiwaæ jej organizm przez stosowanie treningu funkcjonalnego, wykorzystuj±cego masê cia³a, pi³ki gumowe, ta¶my gumowe. I jest w permanentnym strachu o krêgos³up podopiecznej, który zreszt± co jaki¶ czas bole¶nie o sobie przypomina. Inne zawodniczki zak³adaj± na sztangê 200 kg i robi± przysiady, Anita - 120 kg. Ale ma bajeczn± technikê - niski ¶rodek ciê¿ko¶ci, szybkie nogi i d³ugie rêce pozwalaj± jej na osi±gniêcie prêdko¶ci obrotowej nieosi±galnej dla innych.

Dominacja Anity jest kompletna, a jej medalowe zdobycze mog± siê jeszcze powiêkszyæ. Za doping zawieszona zosta³a mistrzyni olimpijska z Londynu i mistrzyni ¶wiata z Moskwy Tatiana £ysenko, obecnie Bia³oborodowa. Przy³apano j± po ponownym przebadaniu próbek z 2005 roku. ¦wiatowa Federacja Lekkoatletyczna (IAAF) co prawda tego nie potwierdza, ale decyzjê podjê³a. Rosjance grozi do¿ywotnia dyskwalifikacja, bo ju¿ raz zosta³a ukarana za doping, oraz odebranie wszystkich pó¼niejszych trofeów. Ma³o tego, wci±¿ nie wiadomo, jakie nazwiska s± na li¶cie przy³apanych olimpijczyków z igrzysk w Pekinie i Londynie. Zostanie ona og³oszona dopiero po zakoñczeniu olimpiady w Rio. £ysenko wyprzedzi³a W³odarczyk w Londynie i Moskwie. - Po cichu liczê na z³oty medal za 2012 rok - powiedzia³a Polka.

Anita jest ju¿ zapisana w historii polskiej lekkoatletyki, ju¿ jest nie¶miertelna. Bardziej nie¶miertelnym byæ nie mo¿na, ale bardziej utytu³owanym - tak.

Za zwyciêstwo w Rio Polka otrzyma prawdopodobnie od pañstwa najwy¿sz± premiê za z³oty medal i rekord ¶wiata, która wynosi, zgodnie z nowymi przepisami, 36-krotno¶æ ¶redniego wynagrodzenia w Polsce (brutto). Otrzyma równie¿ 120 tys. z³ z PKOl oraz sztabkê z³ota od koncernu Kulczyka, g³ównego sponsora olimpijskiej reprezentacji, premiê od oficjalnego dostawcy strojów dla dru¿yny 4F, porównywaln± z nagrod± z PKOl, i od swojego sponsora - Orlenu.

Najbardziej niezwykli sportowcy, którzy startuj± w Rio