Rio 2016. Rzut młotem. Fenomenalny rekord świata Anity Włodarczyk!

:
-
Myśleliście, że to Usain Bolt jest największym dominatorem w lekkoatletyce? Nic z tych rzeczy. Fantastycznym wynikiem 82,29 metrów Anita Włodarczyk odjechała konkurentkom w rzucie młotem i ustanowiła nowy rekord świata. - Nie zawiodłam kibiców, nie zawiodłam Polski - krzyczała po swoim zwycięstwie.
Co z tego, że jej najbliższe rywali, czyli Chinka Wenxiu Zhang i Brytyjka Sophie Hitchon, osiągały swoje najlepsze wyniki w sezonie, jak nawet nie były w stanie zbliżyć się do Anity Włodarczyk. Ta przy pierwszym, najsłabszym rzucie i tak byłaby liderką po trzech seriach, ale w kolejnych próbach osiągała kosmiczne wyniki. Najpierw pobiła rekord olimpijski (80,40 metrów), a po chwili poprawiła ten wynik i rekord świata, rzucając na odległość 82,29 metrów! Czwartą próbę Włodarczyk spaliła, a w piątej osiągnęła również rewelacyjny wynik: 81,74 metrów.

31-latka to dwukrotna mistrzyni świata i trzykrotna triumfatorka mistrzostw Europy. Na igrzyskach cztery lata temu zdobyła srebrny medal, a teraz ma też już złoty medal. Jej dominację w konkurencji podkreśla fakt, że jest jedyną kobietą w historii, która rzuca ponad 80 metrów - zrobiła to już sześciokrotnie, rywalkom nie udało się ani razu.

Włodarczyk niemal jak zwykle podporządkowała sobie rywalki w poniedziałkowym konkursie. Od pierwszego rzutu pokazała, że przeciwniczki nie mogą liczyć nawet na potknięcie Polki. Każdy z kolejnych trzech rzutów finałowej serii był coraz lepszy, aż 31-latka pobiła rekord świata. W ostatnich trzech próbach rzuciła raz ponad 80 metrów (81,74!) i raz poniżej tej granicy (79,60), ale to było poza zasięgiem przeciwniczek. Srebro zdobyła Zhang wynikiem 76,75 metrów, a brąz trafił do Hitchon za odległość 74,54.

Włodarczyk po swoim zwycięstwie była rozentuzjazmowana. Zwracała się bezpośrednio do kibiców w wywiadzie dla TVP. - Widziałam te wszystkie wiadomości wsparcia od was, one niesamowicie mi pomogły, dziękuję wam za to. Ten złoty medal jest także dla was - mówiła. - Najbardziej zależało mi na tym rekordzie świata, obiecywałam wam to złoto i nie zawiodłam! I to dziś, w święto Wojska Polskiego! - dodała polska medalistka. Nie powiedziała, czy będzie kontynuować swoją karierę przez następne cztery lata, by wystąpić na igrzyskach w Tokio w 2018 roku.

Słabo poradziła sobie druga Polka, która walczyła w finale. Joannie Fiodorow zabrakło ponad metr, by znaleźć się w ósemce, która rzucała sześciokrotnie. Jej odległość 69,87 była dziewiątą w ostatecznym rozrachunku. Jeszcze na dwie rywalki przed końcem trzeciej serii miała szansę na kolejne próby, ale Deanna Price z USA rzuciła powyżej 70 metrów i ostatecznie przypieczętowała los Polki.

Wyniki rzutu młotem kobiet:


1. Anita Włodarczyk - Polska - 82,29 metrów


2. Wenxiu Zhang - Chiny - 76,75


3. Sopgie Hitchon - Wielka Brytania - 74,54


...


9. Joanna Fiodorow - Polska - 69,87Oto jak kapitalny występ Polki komentowali użytkownicy Twittera na świecie...

...i w Polsce:Tak Anita Włodarczyk cieszyła się ze złota i rekordu świata [ZDJĘCIA]