Rio 2016. Awantura w kolarstwie torowym. Małgorzata Wojtyra nie pojedzie w omnium i jest wściekła

"Kilka lat ciężkiej pracy i poświęceń, a ktoś to wszystko zmarnował. Nie pojadę jutro w omnium" - napisała na Twitterze kolarka torowa Małgorzata Wojtyra. Zamiast niej trenerzy zgłosili do startu Darię Pikulik.
Wojtyra i Pikulik to koleżanki z kadry, a nawet z drużyny. Wspólnie były zgłoszone w wyścigu drużynowym na dochodzenie, w którym Polska zajęła w Rio ósme miejsce. W drugim starcie zobaczymy w poniedziałek Pikulik. W ogłoszonej przed igrzyskami kadrze zaznaczone było, że w omnium pojedzie jedna z dwóch zawodniczek, bo Polska miała tylko jedno miejsce. Trenerzy musieli dokonać wyboru.

Postawili na 19-letnią Pikulik z klubu BCM Nowatex Ziemia Darłowska. W 2015 roku była ona wicemistrzynią świata juniorów w tej konkurencji, wygrała także mistrzostwa Europy juniorek. Z decyzją nie mogła się pogodzić 26-letnia Wojtyra z klubu X Bo Go Szczecin. "Kilka lat ciężkiej pracy i poświęceń, a ktoś to wszystko zmarnował. (...) #ku...sko niesprawiedliwe" - napisała na Twitterze.Omnium to kolarski wielobój, na który składa się kilka konkurencji: scratch, wyścig na dochodzenie, wyścig eliminacyjny, wyścig na czas, start lotny i wyścig punktowy. W tym roku omnium kobiet zostanie rozegrane na igrzyskach po raz pierwszy.

Wojtyra zdobyła w tej konkurencji brąz ME w Pruszkowie w 2010 roku. Jej najlepszy wynik na MŚ w tej konkurencji to czwarte miejsce w 2011 roku. Poza tym była 12. w 2012 i 19. w 2015 roku. W ME poza brązem zajmowała czwarte szóste i piąte miejsce, odpowiednio w 2011, 2014 i 2015 roku.

Jak napisała Wojtyra, Pikulik nie zdobyła nawet punktu by zakwalifikować zawodniczkę z Polski do startu olimpijskiego w omnium.Najlepsze memy olimpijskie