Rio 2016. Srebro Małachowskiego, sukces badmintonistów, siatkarzom stracili pierwsze miejsce w grupie

Połowa ósmego dnia na arenach olimpijskich w Rio de Janeiro za nami. Wydarzeniem dnia jest bez wątpienia srebrny medal Piotra Małachowskiego w rzucie dyskiem. Do ćwierćfinału awansowali badmintoniści, a siatkarze po zaciętym boju przegrali z Rosją i być może nie zakończą rywalizacji grupowej na pierwszym miejscu.

1. Mamy czwarty medal w Rio! Srebrny Małachowski

Piotr Małachowski wynikiem 67,55 m został wicemistrzem olimpijskim w rzucie dyskiem. W ostatniej kolejce prowadzącego od początku konkursu Polaka wyprzedził Niemiec Christoph Harting rekordem życiowym i najlepszym w tym roku wynikiem na świecie - 68,37. Trzecie miejsce zajął także reprezentant Niemiec Daniel Jasinski - 67,05. To czwarty polski medal na igrzyskach w Rio de Janeiro.

- Jestem naprawdę szczęśliwy. To jest olimpijski medal. Że nie jest złoty? Złotych Polska przez ostatnich dwanaście lat zdobyła mniej niż pływak Phelps. Dlatego się cieszę. Wiele osób mówiło, że będę tu złoty. Ale medale rozdaje się po walce, a nie przed - mówił po zdobyciu srebrnego medalu Małachowski.

2. Siatkarze przegrali z Rosją

Siatkarze przegrali dreszczowiec z Rosją w tie-breaku. Polacy potrafią grać do końca, obronili trzy meczbole, ale pierwsza porażka w turnieju olimpijskim w Rio de Janeiro sprawiła, że siatkarze stracili pozycję lidera w grupie B. Wyprzedza ich Argentyna o 0,05 seta! O tym, czy wygrają grupę zadecydują więc poniedziałkowe mecze. Sprawdź, co się musi stać, by biało-czerwoni awansowali do ćwierćfinału z pierwszego miejsca.

3. Badmintoniści jak w Londynie i Pekinie

Badmintoniści Robert Mateusiak i Nadieżda Zięba awansowali do ćwierćfinału olimpijskiego turnieju w grze mieszanej. Powtórzyli tym samym wyczyn sprzed czterech i ośmiu lat. W ostatnim meczu pokonali angielskie małżeństwo Chris i Gabrielle Adcock 2:1 (18:21, 27:25, 21:9) i zajęli pierwsze miejsce w grupie B, która uchodziła za tzw. grupę śmierci.

O być albo nie być polskiego miksta decydowało spotkanie z Brytyjczykami. Mecz był zacięty i emocjonujący. Pierwszego seta biało-czerwoni przegrali, ale w dwóch kolejnych z akcji na akcję prezentowali się lepiej od rywali. Wygrali drugiego na przewagi, po pięknej walce trwającej 28 minut (27:25). W trzecim zdominowali rywalizację - prowadzili 13:3, 17:9, a ostatni punkt sprytnym smeczem zdobyła Zięba.

Mateusiak i Zięba spotkanie o awans do półfinału odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek.

4. Bolt się przespacerował do półfinału

Rekordzista świata i dwukrotny mistrz olimpijski w biegu na 100 m Jamajczyk Usain Bolt bez problemu awansował do półfinału rywalizacji w Rio de Janeiro. Czasem 10,07 wygrał swoją serię eliminacyjną. Nie zawiódł także Amerykanin Justin Gatlin. W Londynie przed czterema laty oraz w Pekinie w 2008 roku Bolt zdobył złote medale na 100 m, 200 m oraz w sztafecie 4x100 m. Teraz walczy o powtórzenie tego osiągnięcia. Na razie wygląda na to, że wszystko zmierza w dobrą stronę.

W eliminacjach najlepszy wynik uzyskał Gatlin - 10,01. Jamajczyk miał czwarty wynik. Szybsi od niego byli także Ben Youssef Meite z Wybrzeża Kości Słoniowej - 10,03 oraz Kanadyjczyk Andre De Grasse 10,04.

5. Murray - Del Potro w finale tenisistów

Co za turniej rozgrywa Juan Martin del Potro. Argentyński tenisista po fantastycznym meczu w pierwszej rundzie turnieju tenisistów wyrzucił lidera światowych rankingów Serba Novaka Djokovicia. W półfinale po morderczym meczu i pasjonującym tiebreaku pokonał Hiszpana Rafaela Nadala (5:7, 6:4, 7:6 (7-5)) i będzie walczył o złoto w Rio. Jego rywalem w niedzielnym finale będzie Andy Murray, który broni złota z Londynu. Brytyjczyk w swoim półfinale wyeliminował Japończyka Kei Nishikoriego 6:1, 6:4.

Nadal, który w piątek zdobył złoto w deblu, o brąz zagra z Nishikorim.