Rio 2016. Dario Sarić zablokował Pau Gasola w ostatniej akcji! Chorwacja pokonała Hiszpanię

Srebrni medaliści z Pekinu i Londynu oraz aktualni mistrzowie Europy - Hiszpanie - w pierwszym meczu na igrzyskach w Rio przegrali z Chorwacją 70:72. W decydującej akcji meczu Dario Sarić zablokował rzut na dogrywkę Pau Gasola.
70
Mistrzowie Europy na 1,8 sekundy przed końcem wyrzucali piłkę z linii końcowej. Ta trafiła do najlepszego w zespole Pau Gasola. Środkowy obrócił się i rzucił półhakiem, ale jego intencje świetnie wyczuł Sarić i zapewnił swojej drużynie zwycięstwo.

Sarić naprawił blokiem to, co chwilę wcześniej niemal zepsuł. Chorwat na 12,1 sekundy miał dwa rzuty wolne, ale trafił tylko raz i Hiszpanie mieli szansę nie tylko na dogrywkę, ale i zwycięstwo. Jednak jej nie wykorzystali.

Wygrana Chorwacji jest niespodzianką, ale nie sensacją. Gracze z Bałkanów od lat należą do czołowych drużyn Europy. Ostatnie mistrzostwa Europy im nie wyszły (odpadli w 1/8 finału), ale na igrzyska w Rio dostali się w ostatniej chwili, poprzez dodatkowy turniej kwalifikacyjny. Mecz z Hiszpanią też wygrali tak w ostatniej chwili.

Hiszpanie dominowali od pierwszych minut. Świetnie grał Pau Gasol - trafiał spod kosza i z dystansu w sumie miał 26 punktów, walczył o zbiórki (9), był solidny w obronie. Trafiał, zwłaszcza z dystansu, także Nikola Mirotić, który uzbierał 19 punktów. Zawiedli za to gracze obwodowi. Sergio Rodriguez w czwartej kwarcie niefrasobliwe stracił piłkę, w całym meczu miał cztery straty, trafił tylko 3z 11 rzutów z gry, ale miał i siedem asyst. Pudłowali tez Sergio Llull (2/6 z gry) oraz Ricky Rubio i Rudy Fernandes (obaj po 0/3 z gry).

Chorwaci rozkręcali się powoli, werwy nabrali w czwartej kwarcie, gdy trójkę za trójką trafiał Bojan Bogdanović (23 punkty), a ważne punkty zdobywali Roko Ukić i Luka Babić.

W innym niedzielnym meczu Litwini pokonali Brazylijczyków 82:76.

W Rio zrobiło się bardzo gorąco. Fotoreporter Reutersa nie mógł się powstrzymać [ZOBACZ ZDJĘCIA]