Igrzyska olimpijskie Rio 2016. Jerzy Janowicz: Lekarze mówili, że mogę już nie grać w tenisa. Ale wróciłem

W połamanych rakietach Polska prowadzi w Rio z resztą świata 2:0, ale w turnieju singlistów nie ma już nikogo z Polski. Jerzy Janowicz przegrał z Luksemburczykiem Gilles'em Muellerem 7:5, 1:6, 6:7 (10:12) i odpadł w pierwszej rundzie, tak jak Agnieszka Radwańska i Magda Linette
Janowicz swoją rakietę połamał dopiero po ostatniej piłce, a nie w połowie seta jak Agnieszka Radwańska. Nikt mu nie zarzuci, jak Agnieszce, że za mało walczył, że nie był sobą. Był: pokazywał i temperament, i umiejętności, miał dwa meczbole. Nie był faworytem, wraca do tenisa po pół roku przerwy. Walczył długo z odnawiającą się kontuzją kolana, grał dopiero drugi mecz od stycznia (poprzedni był niespełna dwa tygodnie temu w turnieju w Segowii, gdzie przegrał z Włochem Lucą Vannim), a był blisko awansu. Końcówka meczu była znakomita, na wysokim poziomie, z ogromnymi emocjami. Ale to rywal wygrał po blisko 2,5 godz. walki, wykorzystując swoją czwartą piłkę meczową.

Sport.pl: W pierwszym secie rzucił pan do trenera: ja go dzisiaj pokonam. Nie udało się.

- Czułem się naprawdę dobrze. Zabrakło odrobiny szczęścia. Decydujący set stał na bardzo wysokim poziomie. Nikt nie zwalniał, wiele zależało od tego, czy się grało z wiatrem, czy pod wiatr. Pod wiatr dużo trudniej było utrzymać serwis. To było wyzwanie dla psychiki. Wiedzieliśmy, że każde przełamanie jest na wagę złota. Punkty zdobywaliśmy po dobrych zagraniach, a nie po błędach.

Kontuzja jeszcze daje o sobie znać?

- Nie. Gram bez bólu. Ale wiadomo, że jeśli się nie gra przez siedem miesięcy - bo nie zaliczam wyjazdu do Australii jako turnieju, w którym powinienem grać (Janowicz odpadł tam w pierwszej rundzie) - to po 2,5-godzinnym meczu boli wszystko. Gilles walczy o każdą piłkę, trudno się z nim gra. Z leworęcznym nie mierzyłem się od roku. Na pewno był faworytem, ale tak niewiele mi zabrakło. Walczyłem z całych sił, bardzo mi na tym występie zależało. Trudny czas za mną, lekarze nie dawali mi większych szans na powrót do tenisa. Gilles był zdecydowanym faworytem. Nie dość że jest w rytmie, gra przez cały sezon, to jest po prostu świetnym tenisistą. Ja mam za sobą bardzo trudny czas w życiu. Cieszę się z tego, że udało się zagrać dobry mecz, na wysokim poziomie, w trudnych warunkach. Wiało dzisiaj strasznie, musieliśmy być skoncentrowani w każdym momencie. Byłem blisko, ale to nie wystarczyło. Za tie-break nie mam do siebie pretensji. Przy piłkach meczowych on dobrze zaserwował, ja zagrałem super return, a on odpowiedział odwrotnym forhendem. W całym meczu zagrał może dwie takie piłki... Trochę szczęścia i mogło być odwrotnie.

Jakie ma pan teraz plany?

- Wracam do Europy zagrać w challengerze, a potem będę się przygotowywał do US Open.

Trudno wracać do świata challengerów, gdy się było w wielkim tenisowym świecie?

- Albo chce się coś robić, albo nie. Sukcesy odnosi się tylko dzięki woli walki. Jeżeli tego nie ma, to... A, może nie dokończę.W Rio zrobiło się bardzo gorąco. Fotoreporter Reutersa nie mógł się powstrzymać [ZOBACZ ZDJĘCIA]