Rio 2016. Rosjanie wykluczeni z paraolimpiady

Rosjanie nie wystąpią w paraolimpiadzie w Rio de Janeiro z powodu afery dopingowej. - ogłosił Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski.
Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w tym roku bez reprezentantów Rosji. Decyzją została podjęta uwzględniając interesy ruchu paraolimpijskiego. Rosyjscy sportowcy zostali już o niej poinformowani - oświadczył Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski.

Decyzja jest pokłosiem afery dopingowej w rosyjskim sporcie. Rosyjscy sportowcy za wiedzą i przy pomocy państwowych struktur na masową skalę stosowali doping.

- System antydopingowy w Rosji nie funkcjonuje, jest skorumpowany i skompromitowany. Rosyjski Komitet Paraolimpijski nie jest w stanie zapewnić stosowania i egzekwowania przepisów antydopingowych na własnym podwórku, nie będą w stanie też w stanie wypełnić tego obowiązku jako członek Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego - stwierdził Philip Craven, szef Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

W lipcu MKOl. nie zdecydował się zawiesić całej reprezentacji Rosji na igrzyska olimpijskie w Rio. O ewentualnym wykluczeniu rosyjskich sportowców decydowały władze poszczególnych dyscyplin.

Rosjanie zapowiedzieli odwołanie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu.

Sprawdź klasyfikację medalową