Rio 2016. Pita Nikolas Taufatofua, chorąży Tonga, zrobił furorę podczas ceremonii otwarcia

Pita Nikolas Taufatofua, chorąży Tonga, niespodziewanie zrobił furorę podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.
Taufatofua wyszedł ubrany w narodowy (ta'ovala) strój bez koszulki i był nasmarowany oliwą. Taekwondzista od razu stał się tematem rozmów w mediach społecznościowych; tylko na Instagramie przybyło mu ponad 1000 obserwujących w ciągu godziny od jego występu!

- Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich już dziś wieczorem! Mamy małą niespodziankę. Uważaj, bo ją przegapisz! - napisał na swoim Instagramie w piątek.

32-latek urodził się w Australii, ale zdecydował się na reprezentowanie kraju swojego ojca. To jego pierwsze igrzyska olimpijskie, na dwa poprzednie nie zdołał się zakwalifikować. Wystąpił na trzech mistrzostwach świata, ale ani razu nie zdołał przebrnąć przez pierwszą rundę.

To pierwszy reprezentant Tonga w taekwondo w historii igrzysk olimpijskich. Pieniądze na wyjazd zebrał za pomocą specjalnie stworzonej strony internetowej, w cztery miesiące zebrał 6262 dol.

Jego droga do Rio była trudna - przez lata zmagał się z licznymi kontuzjami. Sześciokrotnie miał złamania, trzy razy zrywał więzadła i spędził trzy miesiące na wózku inwalidzkim. Innym razem przez półtora roku musiał chodzić o kulach.

Pierwszą walkę na igrzyskach stoczy w kategorii 80 kg w piątek, 19 sierpnia.Skandaliczne warunki w wiosce olimpijskiej. Oburzeni Polacy wyliczają: syf, robaki, brak okien i wody w łazience