Sport.pl

Rio 2016. 17 rosyjskich wioślarzy nie wystąpi podczas igrzysk olimpijskich

Mieli walczyć o medale, a tymczasem zostają w domach. Podczas igrzysk w Rio nie zobaczymy aż 17 rosyjskich wioślarzy. Trybunał Arbitrażowy odrzucił apelację ich federacji i podtrzymał karę za stosowanie dopingu.
We wtorek Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu odrzucił apelację Rosjan i podtrzymał karę za stosowanie dopingu. Aż siedemnastu rosyjskich wioślarzy walczyło o anulowanie kary wykluczenia ich z igrzysk, ale nic nie udało się ugrać.

- Wbrew woli wioślarzy, musimy ich wykluczyć z udziału w igrzyskach - oświadczył urzędnik Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu. Wioślarze należeli do tej grupy rosyjskich sportowców, którzy odwoływali się od zakazu wystąpienia w Rio, po tym jak wyszło na jaw w jaki sposób Rosja tuszowała doping swoich sportowców.

Daniil Andrienko i 16 innych wioślarzy mieli walczyć o najwyższe cele, a tymczasem zostaną w domach, tak jak ponad stu innych rosyjskich sportowców. Wykluczenie aż 17 wioślarzy to ogromny cios dla rosyjskiej federacji.

Rosyjcy wioślarze na poprzednich igrzyskach (Londyn 2012) nie zdobyli żadnego medalu w tej dyscyplinie.

Wcześniej międzynarodowe federacje poszczególnych dyscyplin nie dopuściły do rywalizacji m.in. siedmioro pływaków i wszystkich lekkoatletów z Rosji. Zgodnie z decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) do rywalizacji w igrzyskach nie może zostać dopuszczony żaden rosyjski sportowiec, który choćby raz był w przeszłości karany za złamanie przepisów antydopingowych. Wszyscy zgłoszeni do startu zawodnicy z tego kraju mają również przejść rygorystyczne testy na obecność niedozwolonych substancji.

MKOl postanowił też, że decyzje o ewentualnych karach za rozwinięty system dopingu w tym kraju mają podejmować federacje poszczególnych dyscyplin. Takie rozstrzygnięcie sprawy nie jest zgodnie z zaleceniami WADA, która domagała się automatycznej dyskwalifikacji wszystkich sportowców "Sbornej".

Więcej o tym - jak Rosja oszukiwał świat i o wstrzącającym raporcie w sprawie rosyjskich 'dopingowiczów" przeczytacie w tekście Pawła Wilkowicza .

Nie takie Rio straszne! Polscy sportowcy czują się tu jak w raju
Więcej o: