Sport.pl

Siatkówka. Antiga wybrał kadrę do walki o Rio 2016

Nie ma nowych nazwisk i nie ma wielkich powrotów do kadry w roku olimpijskim. Stephane Antiga wybrał 20 siatkarzy, z którymi będzie pracował przed majowo-czerwcowymi kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Z tej grupy trener reprezentacji Polski wybierze 14 ludzi na eliminacje w Tokio.
Najpierw kilka dni pracy w niepełnym składzie, później kilkanaście dni i kilkadziesiąt treningów już w komplecie. Od 17 do 19 maja mecze z Bułgarią, Belgią i Serbią w krakowskim Memoriale Wagnera, a zaraz po nim - 20 maja klasą biznes - wylot do Tokio.

Jedna zmiana

Tam od 28 maja do 5 czerwca nasi mistrzowie zagrają kolejno z: Kanadą, Francją, Japonią, Chinami, Wenezuelą, Iranem i Australią. O awans na igrzyska, który uzyskają trzy najlepsze zespoły i najlepsza ekipa azjatycka, powalczą zawodnicy już sprawdzeni w boju. W "20" wybranej przez Antigę jest 10 mistrzów świata z 2014 roku i aż 13 z 14 zawodników, którzy w styczniu w Berlinie w kwalifikacjach europejskich wywalczyli trzecie miejsce dające prawo gry w Tokio. Brakuje tylko Damiana Wojtaszka, który na pozycji libero najwyraźniej przegrał rywalizację z Piotrem Gackiem, co nie dziwi, skoro w Resovii walkę o miejsce w składzie przegrywa z innym doświadczonym zawodnikiem, Krzysztofem Ignaczakiem.

Nie ma wielkich powrotów

W szerokim składzie kadry nie ma Mariusza Wlazłego, Michała Winiarskiego, Pawła Zagumnego i Ignaczaka, czyli graczy, którzy zdobyli z Polską złoto MŚ 2014, a po turnieju postanowili pożegnać się z reprezentacją. Wlazły już wiele razy powtarzał, że do drużyny nie wróci, Zagumny też do powrotu się nie pali, godzi się być najwyżej zawodnikiem rezerwowym, włączonym do składu w razie kontuzji któregoś z dwóch głównych rozgrywających. Winiarski ma poważne kłopoty zdrowotne, a Ignaczak już w trakcie polskich mistrzostw grał rzadko, przegrywając rywalizację z Zatorskim. Skoro żadnego z czterech mistrzów nie ma w składzie Polski na starcie olimpijskiego sezonu, to trudno spodziewać się, by dołączyli do drużyny po ewentualnym, spodziewanym awansie na igrzyska.

Pracę na występ w Rio kadra rozpocznie już 27 kwietnia. - Pierwsza część zgrupowania z udziałem zawodników, którzy zakończą już sezon ligowy, rozpocznie się 27 kwietnia od badań w Warszawie. Kolejni kadrowicze będą do nas dołączać w Spale od początku maja, gdzie będziemy pracować do 14 lub 15 maja. Potem zagramy w Memoriale Huberta Wagnera w Krakowie a po jego zakończeniu polecimy do Japonii na olimpijskie kwalifikacje - mówi trener Antiga na łamach oficjalnej strony Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Skład kadry:

rozgrywający: Fabian Drzyzga (Asseco Resovia Rzeszów), Grzegorz Łomacz (Cuprum Lubin), Paweł Woicki (Indykpol AZS Olsztyn).

Atakujący: Jakub Jarosz (Łuczniczka Bydgoszcz), Dawid Konarski (ZAKSA Kędzierzyń-Koźle), Bartosz Kurek (Asseco Resovia).

Przyjmujący: Bartosz Bednorz (Indykpol AZS), Rafał Buszek (ZAKSA), Michał Kubiak (Halkbank Ankara), Mateusz Mika (Lotos Trefl Gdańsk), Artur Szalpuk (Cerrad Czarni Radom), Wojciech Żaliński (Cerrad Czarni).

Środkowi: Mateusz Bieniek (Effector Kielce), Karol Kłos (PGE Skra Bełchatów), Marcin Możdżonek (Cuprum), Piotr Nowakowski (Asseco Resovia), Andrzej Wrona (PGE Skra), Łukasz Wiśniewski (ZAKSA)

Libero: Piotr Gacek (Lotos Trefl), Paweł Zatorski (ZAKSA).

Więcej o: