Soczi 2014. Szwecja w finale turnieju hokeistów

Szwedzi przegrywali z Finami 1:0, by zwyciężyć 2:1 i zapewnić sobie miejsce w olimpijskim finale. Ich rywala wyłoni starcie USA z Kanadą (godz. 18).

Mecz był bardzo wyrównany, a wszystkie bramki padły w drugiej tercji. To Finowie pierwsi strzelili gola, do siatki Szwedów w 27. minucie meczu z ostrego kąta trafił Olli Jokinen. Już pięć minut później było 1:1 po bramce Louiego Erikssona. W 37. minucie meczu Szwedzi wykorzystali grę w przewadze i Erik Karlsson strzałem sprzed niebieskiej linii pokonał Kariego Lehtonena.

Szwedzi oddali 25 strzałów, ale w trzeciej tercji głównie się bronili. Finowie strzelali 26 razy, ale krążek w bramce rywali umieścili tylko raz.

Szwedzi w finale zagrają po raz pierwszy od ośmiu lat. W Turynie w meczu o złoto pokonali Finów 3:2.