Soczi 2014. W Niemczech to nie Kowalczyk była bohaterką. Stefanie Boehler pokonała raka i zanotowała świetny wynik

:
-
Niemiecka biegaczka w 2012 roku usłyszała od lekarzy fatalną wiadomość. Zdiagnozowano u niej raka tarczycy. Pokonała jednak chorobę, wróciła do sportu i w czwartkowym biegu na 10 km stylem klasycznym zajęła świetne 6. miejsce.
Boehler tuż po ukończeniu biegu miała łzy w oczach: - Co więcej mogłam sobie życzyć? To był najlepszy występ w mojej karierze - powiedziała, uściskując i całując koleżanki z zespołu. Mało kto spodziewał się, że 32-letnia biegaczka z Ibach spisze się tak dobrze zaledwie dwa lata po tym, jak zdiagnozowano u niej raka tarczycy.

Boehler mówi, że pamiętaj bardzo dobrze kwietniowy dzień w 2012 r., gdy dowiedziała się, że jest chora. Musiała przejść operację usunięcia guzków z gardła. Lekarze wykryli wtedy nowotwór tarczycy. - Na szczęście stało się to we wczesnym stadium choroby. Miesiąc później zaczęła przyjmować radioaktywny jod, który pomagał w zwalczaniu komórek rakowych. Musiała przez cztery dni żyć w wyizolowanym pomieszczeniu. Ta forma terapii jest szczególnie efektywna w przypadku raka tarczycy.

Przez kolejne sześć miesięcy musiała czekać na rozwój sytuacji i wyniki badań, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy leczenie okazało się skuteczne. Na szczęście udało się. Pozostała jeszcze walka o powrót do pełnej dyspozycji fizycznej. - Na początku, jak chciałam pobiegać, to czułam się, jakby każda moja noga ważyła 100 kg - wspomina Boehler. Po miesiącach treningów powrót do kadry niemieckiej na Soczi stawał się coraz bardziej realny.

Dla Boehler Soczi to już trzecie igrzyska olimpijskie w karierze. Indywidualnie najlepsze miejsce zajęła w Vancouver - 17. w biegu na 30 km stylem klasycznym. Z Turynu z kolei przywiozła srebrny medal w sztafecie 4x5 km. - Na Soczi nie stawiałam sobie żadnych celów - powiedziała.

6. miejsce na 10 km stylem klasycznym w Soczi uznała za swój najlepszy występ (w PŚ raz zajęła miejsce na podium. W 2009 roku w Rybińsku była 3. na 10 km stylem dowolnym). Wcześniej w biegu łączonym zajęła 35. miejsce. W tym sezonie w PŚ jest na 31. miejscu.