Soczi 2014. Biseksualistka Ireen Wust bohaterką społeczności LGBT. Zdobyła złoto, zamanifestowała swoją orientację, a potem... przytulił ją Putin

Holenderka Ireen Wust wygrała w niedzielę rywalizację panczenistek na 3000 m i zdobyła złoty medal igrzysk w Soczi. 27-latka stała się bohaterką społeczności LGBT (ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders), bo po biegu zamanifestowała swoją biseksualną orientację, a potem uściskała się z Władimirem Putinem. Przed igrzyskami prezydent Rosji podpisał ustawę uderzającą w te środowiska i zakazującą propagowania ?równorzędności nietradycyjnych związków?.

Wust jest jednym z sześciu sportowców w Soczi, którzy otwarcie przyznają się do orientacji biseksualnej lub homoseksualnej.

W 2009 roku Holenderka ogłosiła, że jest biseksualistką i że jej partnerką jest inna panczenistka Sanne van Kerkhof. Związek się jednak rozpadł i obecnie Wust żyje z mężczyzną.

Po zawodach Wust zrobiła gest, którym w sprytny sposób zamanifestowała swoją orientację. W sprytny, bo trzy palce symbolizowały też liczbę zdobytych przez nią złotych medali olimpijskich.

fot. Reuters

Putin przytulił i pogratulował

Co więcej, wieczorem na okolicznościowym przyjęciu w wiosce olimpijskiej Holenderka spotkała się z Władimirem Putinem. - Przytulił mnie, a potem pogratulował i zapytał, czy wszystko mi się podoba tu w Rosji i pogratulował też Oldze Graf [Rosjanka] trzeciego miejsca. Cieszył się, że mnie zobaczył, a potem odszedł. W każdym razie też go przytuliłam - opowiedziała w poniedziałek holenderskiej telewizji NOS.

Sukces Wust w Soczi jest dużą sprawą dla całego środowiska LGBT. Przed igrzyskami prezydent Rosji podpisał krytykowaną przez obrońców praw człowieka ustawę zakazującą propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich. Ustawa przewiduje kary finansowe, także dla cudzoziemców, którym "udowodniono narzucanie dzieciom rosyjskim nietradycyjnych wartości rodzinnych". Grozi za to kara grzywny, maksymalnie do 100 tys. rubli, oraz areszt administracyjny na 15 dni.

Trzecie złoto Holenderki

Holenderka wywalczyła złoty medal za przejazd w 4 minuty i 0,34 sekundy, druga była broniąca tytułu Czeszka Martina Sablikova, a trzecia Olga Graf z Rosji. Dla 27-letniej mistrzyni olimpijskiej był to drugi taki tytuł - w 2006 roku jako 19-latka została mistrzynią olimpijską w Turynie. Złoty medal Holenderka wywalczyła również w 2010 roku w Vancouver, ale wtedy dokonała tego na dystansie 1500 metrów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA