Soczi 2014. Świat zachwycony ceremonią otwarcia igrzysk

Słyszałem wiele złego o Rosji przed Soczi, ale ten pokaz dał nam to, co w Rosji najlepsze - nie brak zachwytów po spektakularnej trzygodzinnej ceremonii otwarcia igrzysk w Soczi.
Znicz olimpijski na wybudowanym na wybrzeżu Morza Czarnego imponującym stadionie Fiszt zapalili wspólnie słynna w przeszłości łyżwiarka figurowa Irina Rodnina oraz legendarny hokeista Władisław Trietjak.

Przed oficjalną częścią uroczystości 40 tys. widzów zobaczyło barwne widowisko, składające się z 18 odsłon i ukazujące historię Rosji od średniowiecza, poprzez okres caratu i rewolucję 1917 roku, po czasy współczesne. Nie zabrakło chóru kozackiego, baletu, trojki, występu zespołu folklorystycznego Buranowskie Babuszki.

W spektaklu wzięło udział 3 tys. artystów i 2 tys. wolontariuszy. Zakończył go pokaz sztucznych ogni, podczas którego odpalono 3,5 tys. fajerwerków.

Ceremonia spodobała się na całym świecie. The Times nazwał pokaz "spektakularnym", a niemiecki "Die Welt" podkreślał "ogromny rozmach". CNN pisał o "spektakularnym otwarciu igrzysk". Magiczna podróż przez historię, kolorowe stroje i niesamowita gra świateł - to było najlepsze w ceremonii otwarcia igrzysk według CNN.

"Słyszałem wiele złego o Rosji przed Soczi, ale ten pokaz dał nam to, co w Rosji najlepsze" - pisał korespondent BBC Stave Rosenberg.

"Rosjanie mogą być dumni. Wiele osób miało nadzieję na coś, co zachwyci świat i im się to udało" - napisał Daniel Sandford z BBC.

Ceremonia otwarcia zrobiła na mnie wielkie wrażenie, choć nie rozumiem ani słowa z transmisji telewizyjnej - mówił Tom Whiters z AP

Bajkowa ceremonia otwarcia igrzysk i... duża wpadka. Kliknij, aby obejrzeć galerię!


Wpadka Rosjan. Pokazali mapę Polski z... obwodem kaliningradzkim

Przed prezentacją reprezentacji Polski organizatorzy ceremonii otwarcia wyświetlili na płycie stadionu wielką mapę Polski. Do jej granic zaliczono obwód kaliningradzki. Zobacz >>

Igrzyska czas zacząć... od medalu?

Igrzyska zaczynamy od pierwszej medalowej szansy Justyny Kowalczyk i kwalifikacji skoków narciarskich, a wydarzenia będziemy relacjonować na żywo już od godz. 7. Wiele dzieje się także poza olimpijskimi arenami. Sprawdź plan transmisji i zaplanuj dzień ze Sport.pl i aplikacją Sport.pl LIVE!