TCS. Kot kontra Ziobro, dobry skok Stocha, Żyła bez awansu

Pięciu Polaków wystąpi w noworocznym konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen. Awansować nie udało się jedynie Piotrowi Żyle. Początek konkursu o godz. 14. Relacja na żywo w Sport.pl i aplikacji Sport.pl LIVE
Kwalifikacje wygrał Austriak Thomas Diethart, który pofrunął 141,5 metra. Żaden zawodnik z czołowej dziesiątki nie był w stanie przeskoczyć Dietharta. Kamil Stoch był najbliżej - 139,5 metra. Ostatecznie Polak był drugi.

W noworocznym konkursie w Ga-Pa Stoch będzie rywalizował z liderem niemieckiej kadry Richardem Freitagiem. Mamy też już pewność, że przynajmniej jeden Polak wystąpi w drugiej serii konkursu głównego, bo o miejsce będą rywalizować Maciej Kot i Jan Ziobro. Pozostałe pary z udziałem Polaków to: Krzysztof Biegun - Tomaz Naglic oraz Klemens Murańka - Rok Justin.

Awansować nie udało się Piotrowi Żyle. Polak skoczył tylko 125 metrów, a do miejsca gwarantującego promocję zabrakło mu punktu. Pozostali biało-czerwoni spisali się o wiele lepiej i spokojnie czekali na awans do konkursu głównego. Ziobro poleciał 133 metry, Kot 127,5, a Murańka i Biegun lądowali zgodnie na 131. metrze.

Drugi w klasyfikacji pucharowej Norweg Anders Bardal zajął 6. miejsce, skacząc 136,5 m, a trzeci Austriak Gregor Schlierenzauer był 15. po lądowaniu na 132,5 m.

Turniej Czterech Skoczni jest rozgrywany według innych zasad niż pozostałe konkursy PŚ. W pierwszej serii zawodnicy rywalizują w parach systemem KO. Do finału przechodzą zwycięzcy każdej z 25 par oraz pięciu skoczków z najwyższą liczbą punktów. Ten system sprawia, że bardzo ważne są wyniki kwalifikacji - od nich zależy układ par (50. z 1., 49. z 2., itd).

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS, na Androida i Windows Phone