1,4 miliona dolarów na aukcji za złoty medal olimpijski

Jeden z czterech złotych medali, jakie zdobył podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku amerykański lekkoatleta Jesse Owens, został sprzedany na aukcji za ponad 1,4 miliona dolarów. To rekordowa suma
Dom aukcyjny SCP Auctions poinformował, że anonimowy użytkownik (aukcja była przeprowadzana przez internet) zapłacił za medal Jessego Owensa 1,466,574 mln dolarów. To najwyższa suma zapłacona za pamiątkę z igrzysk olimpijskich w historii.

Owens w czasie igrzysk w Berlinie zdobył cztery złote medale - w biegu na 100 i 200 metrów, skoku w dal i sztafecie 4x100 metrów. Czarnoskóremu sportowcowi pogratulował osobiście ówczesny kanclerz Niemiec Adolf Hitler. Owens nie doczekał się za to gratulacji ze strony amerykańskiego prezydenta Franklina Delano Roosevelta.

Nie wiadomo, z której konkurencji medal pochodził. W tamtych czasach nie były one indywidualnie oznaczane. Mówi się, że Owens krążek podarował swojemu przyjacielowi, tancerzowi i gwieździe filmowej Billowi Robinsonowi, w podzięce za pomoc w znalezieniu pracy w show-biznesie po powrocie z igrzysk w Berlinie.