Sport.pl

Rio 2016. Szkocja na igrzyskach z własną reprezentacją?

Planowane na 18 września przyszłego roku referendum w sprawie niepodległości Szkocji może przynieść nie tylko oddzielenie się tego kraju od Wielkiej Brytanii w sensie politycznym. Jak zapowiada Shona Robison, tamtejsza minister sportu, będzie to też równoznaczne z osobną reprezentacją na igrzyska w Rio de Janeiro, które odbędą się w 2016 roku.
- Jesteśmy w komfortowej sytuacji. Mam pewność, że jeśli po referendum Szkocja nie będzie już częścią Wielkiej Brytanii, to będziemy w stanie wystawić swoich sportowców zarówno na Igrzyska Olimpijskie, jak i na Paraolimpiadę - przyznaje Robison. Zdaniem minister niepodległość Szkocji oznaczałaby szansę dla większej liczby sportowców ze Szkocji.

Gdzie będą trenować niepodlegli sportowcy?

Robison uspokaja też, że tamtejsi sportowcy bez względu na decyzję podjętą przez Szkotów nie stracą wszelkiego rodzaju dofinansowań czy dostępu do ośrodków treningowych. Przy okazji przypomniała, że w Edynburgu zbudowano właśnie nowe centrum sportowe, które kosztowało 25 milionów funtów.

W 2014 rok Glasgow będzie gościć Igrzyska Commonwealthu (Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej), co sprawia, że w tym mieście powstanie wiele aren, które mogą służyć sportowcom uprawiającym najróżniejsze dyscypliny.

Imogen Bankier, która reprezentowała Wielką Brytanię podczas igrzysk w Londynie w badmintonie, przekonuje jednak, że Szkocja nie będzie w stanie samodzielnie przygotować się do takiej imprezy na optymalnym poziomie.

- Powinniśmy być zadowoleni ze sposobu, w jaki funkcjonuje to w tej chwili. Bycie częścią Wielkiej Brytanii daje nam dostęp do wielu obiektów w Anglii, niepodległość oznacza utratę tego - żali się badmintonistka.

Co w pojedynkę mogą zdziałać Szkoci?

Czy Szkoci jako osobna reprezentacja mają szanse na wywalczenie jakichkolwiek medali? Na Igrzyska w Londynie pojechało 55 Szkotów, co stanowiło niewiele ponad 10 procent całego składu Wielkiej Brytanii.

Łącznie zgarnęli oni 12 z 65 medali, jakie zapisała na swoje konto Wielka Brytania. Siedem z nich było złotych, w tym krążek Andy'ego Murray'a w tenisie i Sir Chrisa Hoy'a w kolarstwie torowym.

Jednak tylko trzy z tych medali było udziałem indywidualnych występów szkockich sportowców, pozostałe zostały zdobyte w zawodach, w których na podium pracował więcej niż jeden sportowców. Trzecim obok Hoy'a i Murray'a szkockim medalistą byłby pływak Michael Jamieson.

Szkocja jak Czarnogóra?

Jeśli Szkocja będzie chciała zostać nowym członkiem MKOl, będzie musiała spełnić trzy warunki: Być krajem zaakceptowanym przez wspólnoty międzynarodowe. Mieć solidną sportową strukturę, w tym krajowe federacje dla poszczególnych sportów. Dodatkowo minimum pięć z nich musi być federacjami sportów należących do programu igrzysk.

- Spełnimy te kryteria - zapewnia Robison. Przy tym przywołuje przykład Czarnogóry, która niepodległość uzyskała w 2006 roku, a już w 2008 roku w Pekinie wystąpiła jako niezależny kraj.

Referendum decydujące o tym, czy Szkocja faktycznie stanie się niezależnym krajem, ma odbyć się 18 września 2014 roku.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS, na Androida i Windows Phone

Więcej o: