PŚ w biathlonie. Hojnisz wystąpi w Rosji dzięki Eurosportowi

Monika Hojnisz wystartuje w zawodach biathlonowego Pucharu Świata w Soczi (7-10 marca) i Chanty-Mansyjsku (14-17 marca). Udział medalistki mistrzostw świata jest możliwy dzięki dofinansowaniu polskiego oddziału telewizji Eurosport.
- Słyszałem o tym, że byli chętni, by zasponsorować Monice ten wyjazd i bardzo się cieszę, że się udało. W tej chwili jej start w Soczi jest już pewny, zostały już tylko formalności - powiedział w rozmowie ze Sport.pl przebywający na mistrzostwach Europy w Bansku trener kadry Adam Kołodziejczyk.

Brązowa medalistka niedawnych mistrzostw świata w Novym Mescie miała nie jechać do Rosji z powodu kłopotów finansowych związku. Wstępnie startować miały jedynie Weronika Nowakowska-Ziemniak, Magdalena Gwizdoń i srebrna medalistka MŚ Krystyna Pałka. Cała trójka mieści się w czołowej "25" klasyfikacji PŚ i dlatego dostanie dofinansowanie z Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU).

- Pieniędzy mamy tak mało, że nie wiemy, co robić. Czy dokończyć sezon, czy oszczędzać na nowy, czy kupić sprzęt, czy zapłacić stypendia, na które zawodniczki zapracowały? - wyliczał jeszcze niedawno Kołodziejczyk. Z pomocą przyszedł polski oddział Eurosportu, który transmituje zawody biathlonowe i jest jednym ze sponsorów Polskiego Związku Biathlonu. To dzięki dodatkowym środkom od telewizji Hojnisz wystartuje w Rosji.

- Na niecały rok przed igrzyskami polskie biathlonistki, jedne z naszych nielicznych nadziei medalowych w sportach zimowych, mają unikalną możliwość sprawdzenia się na olimpijskich trasach w Soczi - tłumaczy decyzję Krzysztof Świergiel, dyrektor zarządzający Eurosport Polska. - Wierzymy, że dla Moniki będzie to bardzo cenne doświadczenie. Dodatkowo jej wyjazd umożliwi występ kobiecej sztafety - dodaje.

Cięcia na każdym kroku

Trener Kołodziejczyk nie boi się o formę swojej podopiecznej. Na mistrzostwach Europy Hojnisz zdobyła kolejny medal. W czwartek była trzecia w biegu indywidualnym. Przed nią jeszcze występy w sprincie i biegu na dochodzenie.

- Planowałem dla niej 30 startów w sezonie, a ma za sobą dopiero 22. Decyzja o tym, że miała nie jechać do Rosji, była spowodowana tylko względami finansowymi. Z tego samego powodu na mistrzostwa do Bułgarii wzięliśmy tylko siedem osób, choć mogliśmy zabrać szesnaście - wyjaśnia Kołodziejczyk.

W Rosji Hojnisz wystartuje przynajmniej dwukrotnie. - Pobiegnie w sprincie i w sztafecie. Forma na razie się utrzymuje, Monika zdobyła już jeden medal, choć trasy są tu bardzo ciężkie, a zawody rozgrywane są na wysokości 1600 metrów nad poziomem morza - dodaje.

Czy znajdzie się więcej pieniędzy?

- Ta pomoc, choć niezwykle cenna, nie rozwiązuje naszych problemów, które mają charakter systemowy, ale da szansę Monice oraz naszej damskiej sztafecie sprawdzić trasy w Soczi na rok przed igrzyskami- stwierdził prezes Polskiego Związku Biathlonu Zbigniew Waśkiewicz.

Wciąż niejasne jest, ile pieniędzy na przygotowanie przyszłorocznych igrzysk w Soczi polscy biathloniści dostaną z Ministerstwa Sportu. Spotkanie w tej sprawie ma się odbyć w poniedziałek.

Transmisje ze wszystkich zawodów biathlonowego PŚ w Eurosporcie