Londyn 2012. Polscy paraolimpijczycy osiem razy lepsi od polskich olimpijczyków

Potrzeba było prawie 22 polskich sportowców, aby zdobyć jeden medal na igrzyskach w Londynie. Na igrzyskach paraolimpijskich medale zdobywał co trzeci Polak.
W igrzyskach sportowców pełnosprawnych zawodnicy rywalizują w znacznie większej liczbie dyscyplin, niż w igrzyskach paraolimpijskich. Z kolei w igrzyskach paraolimpijskich każda dyscyplina jest podzielona na różne kategorie ze względu na rodzaj niepełnosprawności (np. finałów biegów na 100 m mężczyzn jest 15).

Na igrzyskach olimpijskich rozdano w tym roku w sumie 1522 medale. Na igrzyskach paraolimpijskich rozdano ich o sto więcej.

Należy pamiętać, że na igrzyskach paraolimpijskich zawodnicy częściej są też wielozadaniowi i startują w różnych dyscyplinach, jak np. Ilke Wyludda, rzucająca dyskiem i pchająca kulą »

Polska reprezentacja na igrzyska sportowców pełnosprawnych liczyła 219 sportowców. Zdobyli w sumie dziesięć medali: dwa złote, dwa srebrne i sześć brązowych. To pozwoliło im zająć 30. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Na igrzyska paraolimpijskie pojechało ponad połowę mniej polskich sportowców. Stuosobowa reprezentacja wywalczyła 14 złotych, 13 srebrnych i dziewięć brązowych medali. Zajęli dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej.

To oznacza, że każdy Polak na lipcowo-sierpniowych igrzyskach zdobył (w przybliżeniu) 0,05 medalu. Jeden medal przypadł na 21,9 polskich olimpijczyków.

Znacznie optymistyczniej sytuacja przedstawia ze statystyką z zakończonych właśnie igrzysk, z których z medalem wraca więcej, niż co trzeci reprezentant kraju.

Na igrzyskach pełnosprawnych sportowców medale zdobywali reprezentanci 85 państw. Na igrzyskach paraolimpijskich medale zdobyli sportowcy z 75 państw.

To oznacza, że polscy paraolimpijczycy zaprezentowali się na igrzyskach prawie osiem razy lepiej od sportowców pełnosprawnych.