Londyn 2012. Rekord świata i złoto jamajskiej sztafety 4x100 m

:
-
Biegacze z Jamajki zdobyli mistrzostwo olimpijskie igrzysk w Londynie w biegu sztafetowym 4x100 m, poprawiając rekord świata rezultatem 36,84. Srebrny medal wywalczyli Amerykanie, a brązowy biegacze z Trynidadu i Tobago.
Jamajczycy biegli w składzie: Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake i Usain Bolt. W tym samym zestawieniu wywalczyli poprzedni rekord w Daegu, gdzie w ubiegłym roku na mistrzostwach świata przebiegli dystans w czasie 37,04 s. Największą robotę zrobił na trzeciej zmianie Blake, który uciekł Amerykaninowi Tysonowi Gay'owi. Przez chwilę zwycięstwo Jamajczyków było jednak zagrożone, bo zmiana Blake'a z Boltem nie była zbyt dobra. Tym bardziej rekord świata zadziwia. Bolt ostatnią prostą pobiegł jak zwykle, czyli fenomenalnie.

Co ciekawe stary już rekord Jamajczyków wyrównała w londyńskim finale sztafeta amerykańska. Trell Kimmons, Justin Gatlin, Tyson Gay i Ryan Bailey uzyskali czas dokładnie 37, 04.

Trzeci przybiegli Kanadyjczycy, ale zostali zdyskwalifikowani za przekroczenie toru. Ich kosztem brąz zdobyli biegacze z Trynidadu i Tobago.

Dzięki temu zwycięstwu Bolt stał się pierwszym lekkoatletą od 1904 roku, który obronił trzy olimpijskie złota. Wcześniej triumfował w Londynie na 100 i 200 m.

- To dla mnie wspaniały okres. Zakończyć igrzyska rekordem świata i trzecim złotym medalem to coś, o czym wszyscy marzą. Wiedziałem, że to jest w naszym

zasięgu i tylko wypełniliśmy nasze zadanie - ocenił Jamajczyk.