Londyn 2012. To nie był polski dzień

Niedziela nie była polskim dniem na londyńskich arenach. Z rywalizacji odpadli tenisistka Agnieszka Radwańska, tenisiści stołowi Natalia Partyka i Wang Zeng Yi oraz walczący o brązowy medal judoka w kategorii do 66 kg Paweł Zagrodnik. Padły za to kolejne rekordy świata. Ustanowili je pływacy Dana Vollmer i Cameron van den Burgh.
Amerykanka z czasem 55,98 wygrała na dystansie 100 metrów stylem motylkowym.

Reprezentant RPA był najszybszy w finale 100 m style klasycznym. Czas 58.46 jest lepszy od poprzedniego rekordu świata o 0.12 sek.

Z rywalizacji tenisistek odpadła Agnieszka Radwańska. Polka przegrała 5:7 7:6(5) 4:6 z Niemką Julią Goerges (WTA 24). Po porażce, Agnieszka zapowiedziała, że zagra w turnieju gry mieszanej z Marcinem Matkowskim.

Paweł Zagrodnik w walce o awans do strefy medalowej wygrał przez waza-ari z Azerem Tarłanem Karimowem. W pojedynku o brąz z Japończykiem Masashim Ebinumą był bliski sukcesu. W dogrywce wykonał akcję na ippon i już cieszył się z wygranej, ale sędziowie zmienili decyzję i uznali, że akcja była niżej punktowana. Później skuteczniejszy był już Azjata i to on stanął na najniższym stopniu podium.

- Sędziowie są wszechmocni i mogą odwołać swą decyzję, nie czuję się przez nich skrzywdzony. Mogli przyznać mi ippon, ale równie dobrze nie musieli tego uczynić - mówił po walce Zagrodnik.

Zawód sprawiła też polska czwórka bez sternika wagi lekkiej, która nie wystąpi w półfinale olimpijskiej rywalizacji w wioślarstwie. Na torze w Eton Łukasz Pawłowski, Łukasz Siemion, Miłosz Bernatajtys i Paweł Rańda, wicemistrzowie olimpijscy z Pekinu, zajęli ostatnie miejsce w repasażu.

Lepiej poszło kajakarzom górskim. Mateusz Polaczyk, wicemistrz świata w K1, awansował z siódmym czasem do półfinału, podobnie jak ósmy w C1 Grzegorz Kiljanek.

Nie udał się start polskich pływaków. Alicja Tchórz (MKS Juvenia Wrocław) była druga w swoim wyścigu eliminacyjnym na 100 metrów stylem grzbietowym, ale nie zdołała awansować do wieczornego półfinału. Polka była 25. w stawce 45 zawodniczek.

Z kolei Marcin Tarczyński zajął siódme miejsce w wyścigu eliminacyjnym na 100 metrów stylem grzbietowym. Łącznie został sklasyfikowany na 27. pozycji wśród 43 startujących.

Nie miał szczęścia także szermierz Adam Skrodzki (AZS AWF Katowice), który przegrał z liderem światowego rankingu Niemcem Nicolasem Limbachem 8:15 i odpadł w 1/16 finału turnieju indywidualnego szablistów.

Także popołudniowe starty nie poprawiły do końca nastroju polskich kibiców, choć Katarzyna Pawłowska (UKS Jedynka Limaro Kórnik) zajęła 11. miejsce w olimpijskim wyścigu kolarskim ze startu wspólnego. Jedyna reprezentantka Polski finiszowała w peletonie, ze stratą 27 sekund do zwyciężczyni - Holenderki Marianne Vos.

W ciężarach - zgodnie z przewidywaniami - Polki w kategorii 53 kg nie były w stanie nawiązać walki z Azjatkami. Aleksandra Klejnowska-Krzywańska (Zawisza Bydgoszcz) zajęła 7. miejsce, a Joanna Łochowska (UKS Zielona Góra) była 13.

Do 1/8 finału turnieju tenisistek stołowych awansowała Li Qian, która pokonała Yi-Huę Huang z Tajwanu. Natalia Partyka w tej fazie turnieju uległa Holenderce Jie Lie.

Pierwszy mecz w turnieju koszykarzy wygrali także Amerykanie. Niekwestionowani faworyci do wywalczenia złota pokonali Francuzów 98:71.