Londyn 2012. Pierwszy rekord świata igrzysk. Pobiła 16-latka

:
-
Już w pierwszy dzień igrzysk mamy nowy rekord świata. W finałowym wyścigu pływania na 400 m stylem zmiennym kobiet pobiła go 16-letnia Chinka Shiwen Ye.
Shiwen Ye to cudowne dziecko chińskiego pływania. Szczególnie specjalizuje się w stylu zmiennym. W wieku 14 lat zdobyła dwa złote medale podczas igrzysk azjatyckich na dystansie 200 i 400 metrów. Dwa srebra zdobyła miesiąc później na tych samych dystansach podczas mistrzostw świata na krótkim basenie.

Podczas sobotniego wyścigu była zdecydowanie najlepsza i o ponad sekundę pobiła dotychczasowy rekord świata. Shiwen Ye przepłynęła 400 metrów w czasie 4:28:43. Poprzedni rekord należał do Australijki Stephanie Rice i wynosił 4:29:45. Ustanowiony był cztery lata temu na igrzyskach w Pekinie.

Srebrny medal zdobyła mistrzyni świata Amerykanka Elisabeth Biesel, a brąz inna Chinka Xuanxu Li.