Londyn 2012. Anna Rogowska z kwalifikacją olimpijską

Już w swoim pierwszym starcie w sezonie letnim mistrzyni świata z Berlina Anna Rogowska uzyskała na zawodach we francuskim Sottevile wymaganą przez PKOL normę olimpijską pokonując poprzeczkę ułożoną na wysokości 4,70m.
Ze względu na kontuzję, której rekordzistka Polski nabawiła się na początku maja, musiała ona zrezygnować ze wszystkich zaplanowanych wcześniej startów, w tym także z walki o kolejny tytuł mistrzyni Polski.

W ostatnich tygodniach trwała dramatyczna walka z czasem oraz z bólem, który wciąż jej towarzyszył. Stan nogi poprawił się jednak na tyle, że Rogowska mogła zdecydować się na udział w poważnych zawodach. I choć oddaje na razie skoki tylko z 14 kroków rozbiegu - zamiast 16 - to postanowiła wykazać, że zasługuje na wyjazd na Igrzyska Olimpijskie.

Wybór padł na zawody, w których też swój tegoroczny debiut ogłosiła rekordzistka świata Jelena Isinbajewa.

Rogowska rozpoczęła konkurs od wysokości 4,45 m, którą pewnie pokonała w pierwszej próbie. Kolejna wysokość, 4,60 m, oznaczała bilet do Londynu, który udało się zdobyć za trzecim razem.

Również wysokość 4,70 m została pokonana w trzecim podejściu, również ze skróconego rozbiegu.

- Jestem bardzo szczęśliwa. To był dla mnie bardzo trudny konkurs, bo praktycznie po raz pierwszy skakałam w tym roku na otwartym stadionie. Na pewno brakuje mi jeszcze czucia i skakania, ale na pewno się nie poddam! W ostatnich tygodniach, pomimo momentów zwątpienia wciąż wierzyłam, że będę w stanie zdobyć wymagane minimum olimpijskie! - powiedziała Rogowska.