Londyn 2012. Rozlosowano grupy turnieju piłkarskiego

W Londynie rozlosowano grupy turnieju piłkarskiego, który odbędzie się w ramach Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Reprezentacja gospodarzy zmierzy się z Senegalem, Urugwajem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
Ceremonię, która odbyła się na Wembley w sali Bobby'ego Moore'a, prowadził były napastnik reprezentacji Anglii Gary Lineker. Dwukrotny mistrz świata Brazylijczyk Ronaldo i była wokalistka zespołu "Spice Girls" Malanie C losowali zespoły. Brazylijczyk wylosował swoim rodakom korzystnych przeciwników ponieważ oprócz Egiptu będą rywalizowali w grupie C z Białorusią i Nową Zelandią.

Gospodarze imprezy, którzy będą mieli swoją drużynę na igrzyskach po raz pierwszy od 1960 roku, trafili w grupie A na Senegalczyków, Urugwajczyków i reprezentantów Zjednoczonych Emiratów Arabskich. - Urugwaj będzie najtrudniejszym rywalem, ale nikogo nie należy ignorować. To będzie trudny turniej, w piłce nożnej zawsze tak jest - powiedział trener męskiej reprezentacji Wielkiej Brytanii Stuart Pearce.

Wielka Brytania nie wystawiała od 52 lat swojej drużyny piłkarskiej, ponieważ Szkocja, Walia i Irlandia Północna obawiały się utraty niezależności w strukturach FIFA. Światowa federacja zapewniła jednak te kraje, że ich status nie ulegnie zmianie, jeśli wezmą udział w najbliższym turnieju olimpijskim.

W grupie B Meksyk będzie rywalizował z Koreą Południową, Szwajcarią i Gabonem. Z kolei rywalami Hiszpanów w grupie D będzie Honduras, Japonia i Maroko.

Na igrzyskach zagra 16 reprezentacji męskich i 12 żeńskich. Kadry poszczególnych zespołów powinny składać się z zawodników poniżej 23. roku życia. Każda reprezentacja może też powołać trzech graczy, których limity wiekowe nie będą obowiązywać.

Pierwszego dnia mistrzynie świata Japonki zmierzą się z Kanadyjkami, a broniące tytułu Amerykanki zagrają z reprezentacją Francji.

Turniej mężczyzn:

Grupa A: Wielka Brytania, Senegal, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Urugwaj

Grupa B: Meksyk, Korea Płd., Gabon, Szwajcaria

Grupa C: Brazylia, Egipt, Białoruś, Nowa Zelandia

Grupa D: Hiszpania, Japonia, Honduras, Maroko

Turniej kobiet:

Grupa E: Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Kamerun, Brazylia

Grupa F: Japonia, Kanada, Szwecja, RPA

Grupa G: USA, Francja, Kolumbia, Korea Płn.

Igrzyska w Londynie bez polskich bokserów »