Rejs Roku 2011 i Srebrny Sekstant dla Zbigniewa Gutkowskiego

Znamy już laureatów prestiżowych trofeów żeglarskich Rejs Roku i Srebrny Sekstant, przyznawanych za wyjątkowe wyczyny i wyprawy morskie minionego sezonu. Tytułem Żeglarza Roku, Srebrnym Sekstantem i I Nagrodą Rejs Roku uhonorowany został Zbigniew Gutkowski!
Obrady Jury

Obrady 42 już edycji Nagród Honorowych Rejs Roku i Srebrny Sekstant odbyły się na koniec roku, w salonie komendanta żaglowca szkolnego Dar Pomorza. W posiedzeniu uczestniczyli m.in. Czesław Dyrcz, przewodniczący Jury, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej, Zbigniew Stosio, sekretarz Jury, Sekretarz Generalny PZŻ, publicyści morscy oraz laureaci z lat ubiegłych: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Andrzej Armiński, Jarosław Kaczorowski, Hubert Latoś, Eugeniusz Moczydłowski, Jacek Wacławski i Jerzy Wąsowicz.

Werdykt

Tytuł Żeglarza Roku 2011, Srebrny Sekstant i I Nagrodę Honorową Rejs Roku 2011

otrzymał Zbigniew Gutkowski za zajęcie II miejsca w samotnych regatach dookoła świata Velux 5 Oceans na s/y Operon między 17 października 2010 a 28 maja 2011.

II Nagrodę Honorową Rejs Roku 2011

otrzymał Bronisław Radliński za wyprawę jachtem Solanus wokół obu Ameryk między 16 maja 2010 a 1 października 2011.

III Nagrodę Honorową Rejs Roku 2011

otrzymali Joanna Pajkowska i Aleksander Nebelski za rejs na jachcie Mantra Asia z Florydy przez Pacyfik, Ocean Indyjski, Morze Czerwone do Monfalcone na Adriatyku. 22 tysiące mil morskich, w tym przejście akwenów zagrożonych piractwem. Rejs odbył się między 10 lutego 2010 a 7 czerwca 2011.

Honorowe wyróżnienia Rejs Roku 2011

otrzymali: Roman Paszke z załogą za rekordowe pokonanie Atlantyku na katamaranie Renault eco2 w czasie 8 dni, 1 godzina i 53 minuty. Rejs odbył się między 7 a 15 stycznia 2011.

Radosław Kowalczyk za udział w samotnych regatach atlantyckich Mini Transat na jachcie Calbud między 25 września a 9 listopada 2011.

Piotr Kuźniar z załogą za antarktyczny rejs na jachcie Selma Expeditions między 12 stycznia a 9 lutego 2011. Była to pierwsza polska wyprawa po Morzu Weddella.

Nagrodę Polskiego Związku Żeglarskiego

otrzymał Polsko - Kanadyjski Klub Żeglarski Zawisza Czarny w Hamilton za kultywowanie tradycji polskiej bandery i współpracę z polskimi żeglarzami.

Nagrodę prezydenta Gdańska Bursztynową Różę Wiatrów

otrzymał Zbigniew Gutkowski za doskonałą robotę żeglarską, wejście do światowej elity wyczynowych żeglarzy oceanicznych, połączone z walorami popularyzującymi nowoczesne żeglarstwo.

Nagrodą Specjalną Rejs Roku 2011

wyróżniony został żaglowiec szkolny ZHP Zawisza Czarny za 50 lat służby pod biało-czerwoną banderą i wkład w edukację morską polskiej młodzieży.

Nagrodę magazynu sportów wodnych "Żagle"

otrzymał Marek Kaczorowski za samotny, sierpniowy rejs bałtycki na jachcie Mr. Orkan na dystansie 583 mil morskich.

Uroczysta gala wręczenia nagród tradycyjnie odbędzie się 2 marca, w pierwszy piątek miesiąca, w Dworze Artusa w Gdańsku.