Igor Lewczuk

Były obrońca Legii Warszawa, a obecnie stoper we francuskim klubie Girondins Bordeaux oraz w reprezentacji Polski. Mistrz Polski z 2016 roku, a także czterokrotny zdobywca Pucharu Polski (2010, 2014-16).
Data urodzenia: 30.05.1985
Miejsce urodzenia: Białystok, Polska
Wzrost: 1,87 m
Facebook: facebook.com/Igor-Lewczuk-190131184511721/

Kariera

Igor Lewczuk występuje na pozycji obrońcy, a obecnie reprezentuje barwy francuskiego Girondins Bordeaux. Lewczuk jest wychowankiem Hetmana Białystok. Kolejnym jego klubem był Znicz Pruszków, skąd wypatrzyli go skauci Jagiellonii Białystok. Stoper spędził w ”Jadze” trzy sezony, a w drugim świętował zdobycie Pucharu Polski. Potem występował jeszcze w Piaście Gliwice, Ruchu Chorzów oraz Zawiszy Bydgoszcz. Z tym ostatnim klubem sprawił nie lada sensacje i w sezonie 2013/14 wywalczył kolejny w swojej karierze Puchar Polski. Ten sukces nie przeszedł bez echa, bo w 2014 roku został kupiony przez Legię Warszawa.

Lewczuk w Legii

Taki wzlot w karierze piłkarzy jest rzadko spotykany. Za 200 tysięcy euro z prowincjonalnej Zawiszy trafił do mistrzów Polski, gdzie w ciągu dwóch lat dwukrotnie zdobył Puchar Polski, a raz wygrał ligę. Lewczuk stał się jednym z najważniejszych postaci drużyny, która awansowała po 20 latach do Ligi Mistrzów. Dobra postawa zaowocowała także powołaniem do reprezentacji Polski oraz transferem do Francji.

Bordeaux

- Bardzo żal mi tej Ligi Mistrzów. Dlatego to był bardzo trudny wybór.
Miałem ogromny problem, przecież 20 lat czekaliśmy na drużynę w Lidze Mistrzów, a jeszcze Legia trafiła na rywali z najwyższej półki. Gdyby dostała Barcelonę, to na transfer bym się nie zgodził. Mam jednak 31 lat i to dla mnie ostatni dzwonek, by sprawdzić, jak to funkcjonuje w innej lidze - powiedział dziennikarzom dzień po podpisaniu kontraktu z Bordeaux. Francuski klub zapłacił za niego 1 mln euro.

Igor Lewczuk