Niemcy przed Słowakami i Rosją

Mistrzowie świata Czesi, USA, Finlandia, Szwecja jako pierwsze - po dwóch meczach fazy grupowej - awansowały do turnieju głównego mistrzostw świata rozgrywanych na Słowacji.

Czesi nie mieli większych problemów w meczu z Danią. Wygrali 6:0. O pierwsze miejsce dziś zmierzą się z Finami. Będą osłabieni, do końca turnieju nie wystąpi już Radek Martinek, obrońca New York Islanders, dwukrotny mistrz świata.

W pierwszym meczu mistrzostw został uderzony przez Łotysza Artursa Kuldę. Stracił na parę minut przytomność, został odwieziony do szpitala. Tam okazało się, że miał wstrząśnienie mózgu, połknął język. - Był naprawdę w niebezpieczeństwie - mówił lekarz reprezentacji Czech Radomir Holibka. Hokejowa federacja zdyskwalifikowała Kuldę na trzy mecze. - Na wideo wyraźnie widać, że Kulda podbiegł do Martinka, uderzył go w głowę, zaczął go dusić - tłumaczy Jan-Ake Edvinsson, szef komisji dyscyplinarnej Międzynarodowej Federacji Hokejowej. Łotysze oficjalnie przeprosili Czechów za ten incydent.

W grupie C nieoczekiwane problemy mieli Amerykanie, którzy męczyli się z Norwegami. Ci podbudowani wcześniejszą wygraną ze Szwecją prowadzili już 2:0 po dziesięciu minutach meczu. Dopiero w ostatnim kwadransie Amerykanie strzelili cztery gole.

Trzecie zwycięstwo w grupie A odnieśli Niemcy. Dzięki temu zajęli nieoczekiwanie pierwsze mecze w grupie przed Słowacją i Rosją.

Mistrzostwa świata.

Grupa A: Słowenia - Niemcy 2:3 (1:0, 1:1, 0:1, 0:0, 0:1 - po karnych). Mecz Słowacja - Rosja zakończył się po zamknięciu wydania.

Grupa B: Kanada - Szwajcaria 4:3 (0:1, 2:0, 1:2, 1:0 - po dogrywce). Mecz Francja - Białoruś zakończył się po zamknięciu wydania.

Grupa C: USA - Norwegia 4:2 (0:2, 0:0, 4:0); Szwecja - Austria 3:0 (1:0, 1:0, 1:0).

Grupa D: Czechy - Dania 6:0 (1:0, 4:0, 1:0); Finlandia - Łotwa 3:2 (1:0, 0:1, 1:1, 0:0, 1:0 - po karnych).