NHL. Mecz gwiazd jak Wygraj Ligę

W tym roku NHL znów zrobiła małą rewolucję w Meczu Gwiazd. To już nie będzie rywalizacja między Wschodem i Zachodem ani między Ameryką Północną i Resztą Świata jak w ostatnich kilku latach. Teraz naprzeciwko staną zespoły wybrane przez swoich kapitanów, którymi zostali Kanadyjczyk Eric Staal z Carolina Hurricanes i Szwed Nicklas Lidström z Detroit Red Wings.

Jeszcze dokładnie nie wiadomo, kto zagra w którym zespole. O tym zadecyduje draft, który odbędzie się w piątek. Przystąpią do niego zawodnicy wybrani przez kibiców (sześciu) i władze NHL (trzydziestu sześciu). Kapitanowie zespołów powołają z tej grupy zespoły, w których ma się znaleźć po dwunastu napastników, sześciu obrońców i trzech bramkarzy.

Taki pomysł na Mecz Gwiazd ma swoje źródło w tzw. Fantasy Sports, czyli konkursach, w których czytelnicy czy też internauci wybierają sobie zespoły spośród zawodników występujących na realnych boiskach. Potem taki zespół zdobywa punkty według osiągnięć poszczególnych graczy w rzeczywistych meczach. W ciągu sezonu można dokonywać transferów, rotować składem itp. Na zwycięzcę takiego konkursu czeka zazwyczaj sowita nagroda. W Polsce pierwszym takim konkursem było Wygraj Ligę organizowane przez "Gazetę Wyborczą".

W USA i Kanadzie Fantasy Sports to wielki biznes. Rokrocznie w konkursach bierze udział niemal 20 milionów kibiców. Jeśli wziąć pod uwagę wydatki kibiców, sponsorów, reklamy, nagrody, to biznes wart około półtora miliarda dolarów.

Władze NHL zdecydowały się na zmianę formatu rozgrywania meczu Gwiazd, aby więcej frajdy z uczestnictwa w spotkaniu mieli sami zawodnicy. Ciekawe jednak, jak będą się bawić ci, którzy do ostatniej rundy będą czekać, aż któryś z kapitanów w końcu ich wybierze? Kto grał w piłkę z kumplami na podwórku, to wie, jak to jest.

Mecz Gwiazd NHL można w Polsce obejrzeć w telewizji ESPN America dostępnej w ofercie telewizji n, pakiecie sportowym TP SA oraz sieciach kablowych, między innymi UPC i Vectrze.

Zespół wybrany przez kibiców

Napastnicy:

Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins) - 635 509 głosów

Jonathan Towes (Chicago Blackhawks) - 407 676

Jewgienij Małkin (Pittsburgh) - 376 887

Obrońcy:

Kris Letang (Pittsburgh) - 477 960

Duncan Keith (Chicago) - 382 162

Bramkarz:

Marc-Andre Fleury (Pittsburgh) - 426 305

Weekend Gwiazd NHLw ESPN America:

30.01.2011 22.00 Mecz Gwiazd NHL na żywo

30.01.2011 00.00 NHL All Star Draft (powtórka)

30.01.2011 1.00 NHL SuperSkills Competition na żywo (powtórka o 14.30)

31.01.2011 7.00 Specjalne wydanie SportsCenter

Strata punktów Canucks  ?

Więcej o: