Ranking "Gazety": kraina krytych lodowisk

Jeszcze długo Polska, a także nasz region, nie będzie krainą krytych lodowisk. Ich budowa i utrzymanie to bardzo kosztowna sprawa. Modernizacja obiektu w Tychach, najnowocześniejszego w kraju, kosztowała 28 mln zł.

Wielu tyskich kibiców narzeka jednak, że ich piękne lodowisko posiada zbyt małe trybuny. Kłopoty z pomieszczeniem się na nich wszystkich chętnych są jednak tylko kilka razy w roku - najczęściej w play-off, gdy GKS walczy o mistrzostwo Polski.

LODOWISKA PROFESJONALNE

1. Tychy

43-100 Tychy, ul. gen. de Gaulle'a 2

Rok budowy: 1968 (zadaszone w 1978 roku)

Pojemność widowni: 2716

Największe imprezy: Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy "Śląsk-Beskidy 2009", MŚ juniorów, mecze ligowe

Obiekt jest najnowocześniejszy w Polsce, bo świeżo po generalnym remoncie za 28 mln zł. W centrum miasta, parking na 200 samochodów. Bandy są nowe, sprowadzone z Czech. Odporne na uderzenia krążków. - Lód świetnej jakości! Wystarczy, że temperatura na powierzchni tafli spadnie o 0,1 st. Celsjusza, a automaty już zabierają się do pracy, by przywrócić pożądany stan. Temperaturą można też sterować ręcznie - chwali Roman Mucha, kierownik obiektu.

Lodowisko jest klimatyzowane. Podczas meczów na trybunach panuje przyjemne 16 stopni. A może być jeszcze o kilka stopni cieplej.

Do dyspozycji zawodników są: sauna, siłownia, sala ćwiczeń i specjalne pomieszczenie do masażu. Lodowisko monitoruje (w środku i na zewnątrz) kilkanaście kamer. Udogodnienia dla niepełnosprawnych widzów. Minusy - słaba widoczność z trybuny prasowej i dla VIP-ów oraz nagłośnienie.

2. Katowice Jantor

40-425 Katowice, ul. Nałkowskiej 11

Rok budowy: 1982 (w miejscu starego lodowiska, przebudowane w 2004 roku)

Pojemność widowni: 1425

Największe imprezy: turniej EHC w 2005 roku, mecze ligowe

Jantor to jeden z najnowocześniejszych obiektów w kraju. Doskonale spełnia swoją rolę także jako miejsce rekreacji. Lodowisko położone jest 4 km od centrum Katowic. Wielkim minusem jest brak dużego parkingu. - Dzięki laserowemu miernikowi grubość lodu jest zawsze równa. Jeśli na lodowisku pojawia się dużo widzów i podnosi się temperatura, lód staje się trochę zbyt miękki - ocenia Rufin Włodarczyk, dyrektor Naprzodu. Hokeista może za to zniszczyć swój sprzęt w zetknięciu z nierównymi elementami reklam zamontowanych na bandach.

Na terenie obiektu znajduje się blok odnowy biologicznej wyposażony w siłownię, wanny do hydromasażu, urządzenia do leczenia urazów, krioterapii, laser, ultradźwięki.

3. Jastrzębie

44-330 Jastrzębie-Zdrój, ul. Leśna 1

Rok budowy: 2005

Pojemność widowni: 2500 (1650 siedzących)

Największe imprezy: mecz Polska - HC Vitkovice na otwarcie hali, mecze ligowe

Na tle ligowej konkurencji lodowisko wypada tak jak drużyna JKH, czyli co najmniej przyzwoicie. Poważnym mankamentem hali jest kiepskie nagłośnienie. Dojazd utrudnia budowa nowej hali widowiskowo-sportowej. Parking przy samym lodowisku może pomieścić kilkadziesiąt samochodów.

- Jakość lodu jest przyzwoita. Posiadamy urządzenia chłodzące najnowszej technologii. Nawet w lecie nie ma żadnego problemu z mrożeniem - mówi prezes klubu Kazimierz Szynal. - Średni poziom ligowy - dopowiadają zawodnicy. Wyprodukowane w Szwecji bandy nadają się jednak do wymiany. Osłony z pleksi też są zużyte.

Lodowisko nie jest klimatyzowane, za to monitorowane w środku i na zewnątrz. Hala przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych. Hokeiści mają do dyspozycji salkę z siłownią. Słabą widoczność z trybuny prasowej rekompensuje catering dla dziennikarzy na meczach ligowych. Obiekt służy także siatkarzom Jastrzębskiego Węgla.

4. Cieszyn

43-400 Cieszyn, ul. Sportowa 1

Rok budowy: 2008

Pojemność widowni: 1000 (800 siedzących)

Największe imprezy: łyżwiarstwo figurowe w ramach IX Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy "Śląsk-Beskidy 2009"

Obiekt przystosowany przede wszystkim do zawodów w łyżwiarstwie figurowym oraz short-tracku. Mogą być na nim także rozgrywane mecze hokejowe. - Czekamy tylko na poprawienie siatek zabezpieczających - informuje Mateusz Waliczek, kierownik lodowiska.

Stan lodu został pochwalony niedawno przez delegata Międzynarodowej Federacji Łyżwiarstwa Figurowego.

Położone nad rzeką Olzą, kwadrans spaceru od Rynku, lodowisko jest częścią wielofunkcyjnej, nowoczesnej hali sportowej. Z dnia na dzień taflę można zamienić na boisko do koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej czy futsalu. Do dyspozycji są szatnie, kawiarnia, wypożyczalnia łyżew. Parking na 200 miejsc.

5. Katowice Satelita

40-160 Katowice, al. Korfantego 35

Rok budowy: 1969

Pojemność widowni: 1182

Największe imprezy: MŚ grupy A w 1976 roku, mecze ligowe.

Latem wyremontowana zostanie płyta główna lodowiska. Bandy starego typu, zostaną wymienione na nowe - szersze i lepiej amortyzujące uderzenia krążka. Następnie planowana jest gruntowna modernizacja hali, w tym wymiana krzesełek i przebudowa szatni. Po modernizacji Satelita stanie się w pełni nowoczesnym obiektem. Jego dodatkowe atuty to położenie w centrum Katowic i parkingi na kilkaset samochodów.

- W tym sezonie lód był za miękki i zdarzało się, że stała na nim woda - narzeka Dariusz Domogała, kierownik grającego w hali HC GKS-u Katowice. Obiekt nie jest klimatyzowany, ale panuje w nim dość wysoka temperatura dzięki nowym kaloryferom i systemowi dmuchaw.

6. Sosnowiec

41-200 Sosnowiec, ul. Zamkowa 4

Rok budowy: 1967

Pojemność widowni: 4000

Największe imprezy: MŚ Dywizji I seniorów, MŚ 20- i 18-latków, mecze ligowe, mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie figurowym

Usytuowanie na skraju parku Sieleckiego sprawia, że w regionie nie ma ładniej położonego lodowiska. Wymaga ono jednak remontu. Kibice wskazują na kompromitujący stan elewacji, a pracownicy lodowiska mówią po cichu o skorodowanej instalacji grzewczej. Bandy też nadają się do wymiany. Często nie sposób przewidzieć, w jaki sposób odbije się od nich krążek. - Urządzenia chłodzące są archaiczne. Teraz stawia się na energooszczędność, na ochronę środowiska - czego, niestety, nie można powiedzieć o lodowisku Zagłębia. Przestarzały system odbija się też na parametrach lodu - jego twardości, kruchości, temperaturze - ocenia Krzysztof Kulczycki, technolog firmy Budowa Lodowisk TOL.

Obiekt posiada klimatyzację, ale włączenie jej topiło lód i było za drogie. Po remoncie pierwsza drużyna przygotowuje się do treningów i spotkań w komfortowych warunkach. Zawodnicy twierdzą jednak, że są też szatnie, które nie zmieniły się od czasów Gierka.

Mały parking na kilkadziesiąt samochodów zajęty jest najczęściej przez mieszkańców osiedla.

7. Bytom

41-902 Bytom, ul. Pułaskiego 71

Rok budowy: 1966

Pojemność widowni: 1500

Największe imprezy: mecze ligowe

Popularna Stodoła to obiekt archaiczny i powinien służyć najwyżej jako lodowisko treningowe. Bytom potrzebuje nowego obiektu z prawdziwego zdarzenia! Widzowie nie mają łatwo, bo lodowisko to biegun zimna w naszym regionie. Parking na kilkadziesiąt samochodów, przy okazji ważnych meczów jest zdecydowanie za mały. Za to bandy wraz z boksami dla zawodników zupełnie nie pasują do lodowiska, bo są nowoczesne. W przerwie letniej lodowisko wzbogaci się o nowe szatnie w kontenerach. - Stan lodu, jak na polskie warunki, bardzo dobry. Za komuny w Bytomiu zwykle był poprawny. Potem się pogorszyło, ale po remoncie płyty wszystko wróciło do normy - mówi Janusz Syposz, drugi trener Polonii.

POZOSTAŁE LODOWISKA

Pszów

44-370 Pszów, ul. Sportowa 1

Pojemność widowni: 300

Rok budowy: 2001 (na miejscu obiektu z lat 70.)

Pszów nie ma ambicji hokejowych i postawił na rekreację. W trakcie sezonu ze ślizgawki korzysta 100 tys. osób. Zadbano o najmniejszy szczegół, w efekcie lodowisko utrzymuje się tylko z biletów.

Lodowisko mieści się kilkaset metrów od centrum miasta, a jego efektowne zadaszenie jest widoczne z głównej ulicy. Parking na 100 samochodów.

Profesjonalne bandy, szyby hokejowe ze specjalnego szkła. - Co godzinę na lód wyjeżdża profesjonalna maszyna, która go szlifuje i wylewa gorącą wodę, by rozpuścić nierówności - chwali się Leszek Piątkowski, kierownik lodowiska. Latem na lodowisku rozkładane są dwa korty tenisowe

Ruda Śląska

41-704 Ruda Śląska, ul. Bytomska 15

Rok budowy: 2008

Pojemność widowni: kilka ławeczek

Największe imprezy: otwarcie lodowiska oraz mecze i treningi hokeistów miejscowego Zrywu

W miejskim budżecie są już zarezerwowane pieniądze na przygotowanie projektu dachu. Kolejnym krokiem może być zgłoszenie drużyny do ligowych rozgrywek.

Czeskie bandy. Niestety, bez pleksiglasowych osłon, których zakup jest dopiero w planach. - Pod lodem znajduje się sztuczna trawa. W niektórych miejscach lód jest słabszy i pęka. Ogólnie nie jest źle, ale z dachem byłoby jeszcze lepiej... - mówi Jerzy Sobera, jeden z pomysłodawców budowy obiektu i prezes Zrywu.

Za mrożenie tafli odpowiada włoski agregat - taki sam jak podczas Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Do dyspozycji młodych hokeistów jest szatnia z prysznicami, a dla amatorów wypożyczalnia łyżew. Zarówno droga dojazdowa do obiektu w Orzegowie, jak i sam parking to na razie wielka prowizorka. Ma się to zmienić już jesienią.

Czechowice-Dziedzice

43-502 Czechowice-Dziedzice, ul. Legionów 145

Rok budowy: 1990 (zmodernizowane w 2002 roku)

Pojemność widowni: brak trybun

Największe imprezy: mecze amatorów, zawody dzieci w short-tracku

Czechowice nie mają ambicji, żeby stać się hokejową potęgą. W mieście myśli się o zadaszeniu obiektu, ale w nieokreślonej przyszłości. Bandy lodowiska są profesjonalne, ale bez osłon pleksiglasowych. - Rolba czyści lód co godzinę. W tym sezonie nie zdarzyło się, żebyśmy zamknęli obiekt z powodu złego stanu lodu - informuje Stanisław Zagól, kierownik obiektu.

Pod lodem znajduje się sztuczna trawa. Lodowisko jest częścią kompleksu sportowego - tuż obok znajduje się kryty basen. Do dyspozycji jest też wypożyczalnia sprzętu. Obiekt niedaleko głównej ulicy miasta. Parking na150 miejsc.

Gliwice Tafla

44-100 Gliwice, ul. Akademicka 27

Rok budowy: 2003

Pojemność widowni: 200

Największe imprezy: Baltic Cup w curlingu

Lodowisko nie jest przystosowane do gry w hokeja (brak m.in. odpowiedniego zaplecza). Ćwiczą tu natomiast specjaliści od curlingu i łyżwiarze figurowi. Obiekt przeznaczony jest jednak głównie na ślizgawki.