Lata zaniedbań zepchnęły ten sport na margines. Zygmunt apeluje do Rady Ministrów

Polscy hokeiści w zeszłym roku osiągnęli wielki sukces i po 22 latach wrócili do światowej elity. To ogromny sukces dla dyscypliny, która w ostatnich latach mocno straciła na znaczeniu. W rozmowie z Polsatem Sport do tej kwestii odniosła się sędzia Katarzyna Zygmunt, która widzi pole do działania dla polityków. - Nasi rządzący i elity, które się tworzą, powinny przypomnieć sobie o hokeju - przekonuje.

Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie niedawno zaprzepaściła szansę na występ w zimowych igrzyskach olimpijskich w 2026 r. Pewnym pocieszeniem może być dla niej to, że za kilka miesięcy zagra w mistrzostwach świata elity, choć tam o sukces będzie jeszcze trudniej.

Zobacz wideo Tak wyglądają relacje szefów KSW

Polska sędzia krytykuje polityków za bierność ws. hokeja na lodzie. "Powiem na ostro"

Samo to, że Polacy będą mogli zagrać z najlepszymi, należy uznać za duże osiągnięcie. Tak przynajmniej uważa pierwsza polska sędzia hokejowa Katarzyna Zygmunt, która zwraca uwagę na problemy tej dyscypliny. - Od czasów transformacji ustrojowej hokej nie został objęty opieką przez państwo polskie. Różne dyscypliny czy sportowcy indywidualni znaleźli partnerów w spółkach Skarbu Państwa, a my jako hokej nie - powiedziała w rozmowie z Polsatem Sport.

Polski hokej jest zadłużony, ale według Zygmunt nie wynika to z niskiego poziomu tej dyscypliny w Polsce czy jej nieatrakcyjności, a raczej brakiem odpowiednich działań ze strony najważniejszych osób w państwie. - Nasi rządzący i elity, które się tworzą, powinny przypomnieć sobie o hokeju. Powiem na ostro, idąc po bandzie, że osoby decyzyjne nie powinny zwracać uwagi na sympatie polityczne, tylko na długofalowe wyniki sportowe - wyjaśniła.

Katarzyna Zygmunt oceniła polskich hokeistów. Jasny apel do polityków

Sędzia przekonuje, że polscy hokeiści mają potencjał pozwalający myśleć o sukcesach. - Mamy świetnych zawodników, zarówno tych starszych, jak i młodszych, którzy mają poziom sportowy, a hartem ducha dorównują Michałowi Wołodyjowskiemu. Możemy walczyć w elicie, reprezentujemy poziom światowy. Mój apel do decydentów, głównie do Rady Ministrów, by podjęła decyzję o nadaniu hokejowi rangi strategicznej dla naszego kraju - podsumowała.

Niewykluczone, że Polacy zaskoczą wynikami podczas nadchodzących mistrzostw świata elity, które zostaną rozegrane w dniach 10-26 maja w Czechach. W fazie zasadniczej czekają ich spotkania z: Niemcami, Stanami Zjednoczonymi, Szwecją, Słowacją, Łotwą, Francją oraz Kazachstanem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.