Chmielewski idzie grać do Rosji. Jego wytłumaczenie? Kuriozalne

Aleksandr Chmielewski opuścił San Jose Sharks i postanowił dołączyć do rosyjskiego Saławatu Jułajew Ufa. Napastnik ma ukraińskie korzenie, ale widać, że inwazja Rosji na ten kraj najwyraźniej nie robi mu większej różnicy. - Powiem wprost: nie znam się na polityce - stwierdził Chmielewski w rozmowie ze sport24.ru, bagatelizując fakt, że w Ukrainie z rąk Rosjan giną niewinni ludzie.

Aleksandr Chmielewski do tej pory występował wyłącznie w zespołach hokejowych w Stanach Zjednoczonych. Napastnik zaczynał karierę w Sarnii Sting, a później występował w takich drużynach, jak Ottawa 67's, San Jose Barracuda oraz San Jose Sharks. Chmielewski został też srebrnym medalistą na młodzieżowym mundialu w 2019 roku i zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w 2021 roku. Teraz 23-latek zdecydował się kontynuować karierę w lidze rosyjskiej, podpisując roczny kontrakt z Saławatem Jułajew Ufa.

Zobacz wideo Mariusz Czerkawski w "Wilkowicz Sam na Sam": Ludzie koło pięćdziesiątki czasem chcą poszaleć. Ja już nie muszę, ja to wszystko miałem

Hokeista z ukraińskimi korzeniami zagra w Rosji. Jego wytłumaczenie? "Nie znam się na polityce"

Aleksandr Chmielewski rozmawiał z portalem sport24.ru po transferze do Saławatu Jułajew Ufa. Zawodnik z ukraińskimi korzeniami zdradził, jak zareagowała jego rodzina oraz najbliżsi znajomi na transfer do ligi rosyjskiej. - Rodzice wspierali moją decyzję. Chcą dla mnie jak najlepiej i ważne jest dla nich, bym był szczęśliwy. Dziękuję im za pomoc z nauką rosyjskiego. Powiem wprost, że nie znam się na polityce. Prędzej można o tym pogadać z moim tatą. Nikt mnie nie oceniał, a każdy wspierał - powiedział.

- Nigdy nie byłem w Ukrainie, zdarzyło mi się być kilka razy w Rosji. Na pewno raz w Moskwie i raz w Petersburgu. Nazywajcie mnie Sasza, nie Aleksandr - dodał Chmielewski. Tłumaczenie hokeisty o transferze do ligi rosyjskiej jest co najmniej absurdalne, a jednocześnie pokazuje, że za bardzo się nie interesuje krajem swoich przodków.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Oficjalna strona Saławatu Jułajew Ufa zwróciła szczególną uwagę na to, że Chmielewski dobrze posługuje się językiem rosyjskim. "Zaskakiwał rosyjskich dziennikarzy już w 2019 roku. Kiedy pojawił się na spotkaniu z mediami, to słuchał pytań po rosyjsku, a odpowiadał po angielsku. Chmielewski nie zapomniał języka swoich przodków i stara się doskonalić swój rosyjski: W domu mówimy i po rosyjsku, i po angielsku. Uczę się obu języków od dziecka - mówił Chmielewski" - czytamy.

Saławat Jułajew Ufa występuje w Konferencji Wschodniej w Kontynentalnej Lidze Hokejowej (tam występują zespoły z Rosji, Białorusi, Łotwy, Kazachstanu, Finlandii i Chin). Saławat dotarł do półfinału play-offów swojej Konferencji, gdzie przegrał 2:4 z Traktorem Czelabińsk.

Więcej o: